Opublikowano „Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce”

7 grudnia 2021 r., źródło: KAI

Opublikowano „Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce”

Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego 7 grudnia 2021 r. opublikował najnowszy Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia” za 2020 r., który zawiera dane dotyczące parafii, sił apostolskich, życia sakramentalnego, poradni rodzinnych, bibliotek parafialnych, edukacji religijnej.

W 2020 roku, działalność duszpasterską w Polsce prowadziło 10 361 parafii katolickich, z czego 661 stanowiły parafie zakonne (w tym 1 parafia grecko-katolicka i 2 Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego). Największa liczba parafii znajdowała się na terenie diecezji tarnowskiej, krakowskiej i poznańskiej.

Z danych rocznika statystycznego ISKK wynika, że w ubiegłym roku do diecezji inkardynowanych było 24 208 księży. Najwięcej księży było w diecezji tarnowskiej (1 535), krakowskiej (1 159) oraz katowickiej (1 030). Najmniejszymi diecezjami pod względem liczby księży (nie wliczając Ordynariatu Polowego WP) były: drohiczyńska (257), elbląska (273) i ełcka (313).

Liczba alumnów diecezjalnych w 2020 roku wynosiła 1,6 tys. Najwięcej alumnów diecezjalnych przygotowuje się do święceń kapłańskich w diecezjach warszawskiej (124), tarnowskiej (118) oraz poznańskiej (84).

W diecezji włocławskiej w roku 2020 było 221 parafii diecezjalnych i 12 parafii zakonnych. Wszystkich księży inkardynowanych do diecezji było 498. W tej liczbie mieszczą się zarówno proboszczowie, wikariusze, pracownicy instytucji diecezjalnych, jak też księża emeryci czy pracujący poza diecezją w Polsce lub za granicą (np. w duszpasterstwie polonijnym, na misjach czy uczelniach.

Liczba alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku w roku 2020 wynosiła 29.

Gdy chodzi o sakramenty święte, w ciągu całego 2020 roku na terenie diecezji zostało ochrzczonych 7113 osób, o 1000 mniej w stosunku do poprzedniego roku sprawozdawczego. Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 6 567 dzieci, o ponad 2000 więcej niż w roku 2019, a to dlatego, że był to rok, gdy w wielu parafiach, z powodu reformy oświatowej i przesunięcia wieku dzieci przystępujących do tego sakramentu (z klasy drugiej do trzeciej) pierwsze Komunie się nie odbyły. Do bierzmowania w roku 2020 przystąpiło 5260 osób – blisko dwukrotnie mniej, niż w roku sprawozdawczym 2019 – różnica również wynika z reformy oświatowej, w wyniku, której sakrament bierzmowania przyjmuje obecnie młodzież klas ósmych i dlatego w roku 2019 do bierzmowania przystępowały podwójne roczniki młodzieży. W 2020 roku zawarto 2356 sakramentalnych małżeństw, ponad 600 mniej niż roku poprzedniego.

Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego na terenie diecezji włocławskiej działało 67 poradni życia rodzinnego, które współpracowały z 76 doradcami życia rodzinnego. Prowadziły działalność dwie katolickie specjalistyczne poradnie rodzinne, które udzieliły wsparcia 1190 beneficjentom.

Odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych w roku szkolnym 2020/21 na terenie diecezji włocławskiej wynosił 91,0 %.