Malanów: bp Mering poświęcił odnowione prezbiterium

7 grudnia 2021 r., tekst i foto: ks. Marcin Zaworski

Malanów: bp Mering poświęcił odnowione prezbiterium

Liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja, 6 grudnia, to dla malanowskiej wspólnoty parafialnej przede wszystkim uroczystość patronalna. Tego dnia sumie odpustowej – na zaproszenie ks. prał. Stanisława Płaszczyka, proboszcza parafii – przewodniczył biskup senior Wiesław Mering, który dokonał również poświęcenia odnowionego prezbiterium parafialnej świątyni.

W homilii ksiądz biskup, przybliżył zebranym postać św. Mikołaja, Biskupa Miry, obrońcy wiary i Bóstwa Chrystusa na I Soborze Powszechnym w Nicei (325 r.). „Gdy dziś współcześni pytają: »co chrześcijaństwo dało światu?« Odpowiedź jest jedna: »świętość« – mówił ksiądz biskup, dodając, że – ”świętość to normalność. To chrześcijańskie życie na wzór naszych patronów św. Mikołaja, św. Stanisława, św. Jana Pawła II, bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego czy bł. Matki Róży Czackiej”.

Odpustowe uroczystości tradycyjnie poprzedziły parafialne rekolekcje adwentowe, które odbywały się w dniach 4-6 grudnia. Skupieniu przewodniczył ks. Dawid Majda ze wspólnoty księży filipinów w Świętej Górze k. Gostynina. W naukach rekolekcyjnych, przypominał postać świętych, które dla współczesnych chrześcijan mają być wzorami do naśladowania.

Na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup przypominał o zbliżającym się złotym jubileuszu kapłaństwa jego samego jak i miejscowego księdza proboszcza.

Remont prezbiterium odbył się staraniem księdza proboszcza, przy współpracy parafian. W trakcie prac powstał fresk przedstawiający Boga Ojca oraz wizerunki aniołów. Odnowiona została też figura Jezusa na krzyżu. W ten sposób pełen obraz Trójcy Świętej ukazał się w pełnym blasku, malanowskiego prezbiterium.