Włocławek: Konsekracja dziewicy
24 listopada 2024 r., Tekst: al. Janusz Przychodny, zdjęcia: al. Mateusz PerczyńskiW niedzielę, 24 listopada br., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze we Włocławku celebrowano Mszę Św. połączoną z obrzędem konsekracji dziewicy. Niewiastą, która przez konsekrację stała się Oblubienicą Chrystusa była Katarzyna Kuznowicz z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Starym Mieście. Na pamiątkowym obrazku wybrała słowa z Ewangelii św. Jana Ap.: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32), które oddają ducha jej powołania.
Liturgii przewodniczył biskup senior Wiesław Mering, a homilię wygłosił ksiądz infułat Krzysztof Konecki. Kazanie skupiło się na istocie królowania Chrystusa i Jego obecności w życiu każdego wierzącego. Kaznodzieja przypomniał, że Chrystus jest Królem Wszechświata, ale Jego królestwo nie ma charakteru ziemskiego. To królestwo duchowe, którego fundamentem jest miłość, sprawiedliwość, pokój i prawda. Odwołując się do słów Jezusa: „Królestwo moje nie jest z tego świata” (J 18,36), podkreślił, że Chrystusowe królowanie obejmuje zarówno wszechświat, jak i każdą osobę indywidualnie.
Ks. Konecki zaznaczył, że królowanie Chrystusa w naszym życiu wyraża się w codziennym posłuszeństwie Jego przykazaniom: „Zobowiązania zawarte w Ewangelii nie mają li tylko charakteru historycznego, jak dekrety Napoleona czy apele ONZ, ale mają charakter wybitnie aktualny, dzisiejszy. Miłość bliźniego jest tu najważniejszym sprawdzianem, a wierność Ewangelii powinna wpływać na wszystkie aspekty życia – osobiste, społeczne, zawodowe i rodzinne”. Mówił: „Jeżeli wola Chrystusa jest dla mnie najwyższą normą postępowania w każdej sytuacji i za każdą cenę, wtedy jest moim Królem, jest Panem mojej egzystencji”.
Homilista poruszył także kwestię współczesnych wyzwań stojących przed chrześcijanami. Odnosząc się do prefacji, zwrócił uwagę na potrzebę sprawiedliwości, która zaczyna się od wnętrza człowieka i jego sumienia. Wskazał również na szczególną wartość prawdy, która jest fundamentem Królestwa Bożego, a także wyzwaniem w świecie pełnym kłamstw i półprawd. „My, chrześcijanie, jesteśmy wezwani do życia w prawdzie i posługiwania się prawdą, mówienia prawdy” – apelował.
W drugiej części homilii ks. Konecki wyjaśnił znaczenie obrzędu konsekracji dziewic. Przypomniał, że to jeden z najstarszych rytuałów Kościoła sięgający czasów apostolskich. Dziewica poprzez konsekrację staje się oblubienicą Chrystusa, a jej życie staje się znakiem przyszłego Królestwa Bożego. Kaznodzieja podkreślił również wyjątkową rolę kobiet konsekrowanych w Kościele. „To był pierwszy obrzęd w Kościele, który bardzo nobilitował kobietę i czynił ją niezależną. Patrząc od strony ludzkiej Kościół poprzez konsekrację dziewic wyrażał troskę o obronę praw i godności kobiety w starożytnym świecie” – mówił. Zaznaczył, że dziewice konsekrowane są szczególnym świadectwem miłości Kościoła do Chrystusa oraz znakiem duchowego zjednoczenia wspólnoty wiernych ze swoim Panem.
Po homilii nastąpił właściwy moment konsekracji dziewicy. Najpierw dziewica wyraziła publicznie wolę wytrwania w czystości i wierności Boskiemu Oblubieńcowi. Następnie biskup Wiesław i zgromadzeni wierni przez wstawiennictwo świętych prosili o Boże błogosławieństwo oraz łaski Ducha Świętego dla nowo konsekrowanej dziewicy, aby pozostała wierna swojemu powołaniu i była znakiem Królestwa Bożego w świecie. Po modlitwie konsekracyjnej na znak zaślubin z Chrystusem przyjęła obrączkę i welon, a także księgę Liturgii Godzin jako symbol nieustannego uwielbienia Ojca niebieskiego w modlitwie Kościoła.
W obrzędzie konsekracji uczestniczyli m.in. bliscy nowo konsekrowanej, proboszcz parafii w Starym Mieście, alumni i moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego oraz chór Bazyliki Katedralnej.