Zakończenie roku akademickiego we włocławskim WSD
19 czerwca 2022 r., tekst: dk. MM; foto: dk. PCW niedzielę, 19 czerwca br., w kościele św. Witalisa we Włocławku, ks. bp Krzysztof Wętkowski przewodniczył Mszy św. na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym. Wraz z pasterzem diecezji, przy ołtarzu zgromadzili się także moderatorzy seminarium, z ks. rektorem Ireneuszem Świątkiem, oraz profesorowie i wykładowcy WSD.
W homilii ksiądz biskup odnosząc się do perykopy ewangelicznej przeznaczonej na XII niedzielę zwykłą oraz sytuację kończącego się roku akademickiego, powiedział, że „dzisiejsza Ewangelia jest bardzo konkretnym słowem. Jest tam wiele szczegółów, które odniesiemy do momentu, który dziś przeżywamy”. Wskazał na modlitwę Zbawiciela na osobności, pytanie o to, kim jest dla konkretnego człowieka i wspólnoty oraz na motywacje, jakie kierują człowiekiem.
Wskazując na pierwszy aspekt homilista zaznaczył, że modlitwa indywidualna jest nieodłącznym elementem życia każdego kapłana i alumna. „Jezus uczył umiejętności modlitwy na osobności. Nie tylko w ważnych momentach, ale w ogóle. Bywa, że często duchowni usprawiedliwiają się, że odprawiają Msze święte i uznają to za formę osobistej modlitwy, co oczywiście jest błędem. (…) Ważna jest motywacja” – powiedział bp Wętkowski.
„Ważną wskazówką dla przygotowujących się do kapłaństwa jest wiara w Jezusa jako Boga i Człowieka. Gdybyśmy uznali, że jest Bogiem, to łatwo moglibyśmy się usprawiedliwiać, że nie jesteśmy w stanie mu dorównać. Natomiast, gdybyśmy uznali, że jest tylko wspaniałym człowiekiem, to po co go naśladować? On jest Bogiem i człowiekiem, który wzywa, by pójść za Nim” – komentował kaznodzieja.
Odwołując się do pytania Jezusa: „A wy za kogo mnie uważacie?”, homilista wskazał na wspólnotowy wymiar odpowiedzi. „Wspólnoto, kim dla was jestem? (…) Jeśli wspólnota ma niewłaściwe rozumienie tego kim jest Chrystus, to nie będzie w stanie poprowadzić dobrego przygotowania do posługi kapłańskiej. I odwrotnie. Jeśli będzie miała poprawne rozumienie, to taka wspólnota będzie mogła prowadzić i wspomagać” – kontynuował biskup diecezjalny.
Podsumowując, biskup włocławski życzył alumnom na rozpoczynające się wakacje, by w czasie indywidualnej i osobistej pracy nad sobą w czasie wakacji pamiętali o rozmowie z Chrystusem, modlitwie, zastanowieniu się nad wkładem w rozwój wspólnoty seminaryjnej oraz motywacjami.
Po Mszy świętej wszyscy zgromadzeni udali się na wspólne śniadanie w refektarzu seminaryjnym.
Aktualnie w WSD, na pięciu rocznikach studiuje 18 alumnów, wśród których sześciu przyjęło święcenia diakonatu. Aktualnie trwa nabór kandydatów na pierwszy rok WSD.