Włocławek: wojewódzkie obchody dnia strażaka

4 maja 2022 r., tekt: ks. AT; foto: ks. KCh

Włocławek: wojewódzkie obchody dnia strażaka

Wiara jest zbroją, która pomaga lepiej pełnić powierzone zadania i obowiązki – zaznaczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej podczas wojewódzkich obchodów święta strażaka, 4 maja.

Na wspólnej modlitwie w liturgiczne wspomnienie św. Floriana zgromadzili się przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych oraz liczne delegacje jednostek zawodowej i ochotniczej straży pożarnej wraz z pocztami sztandarowymi.

W homilii biskup włocławski podkreślał rolę i znaczenie odwagi w życiu człowieka. Nawiązując do czytań mszalnych homilista zaznaczył, że Bóg dopuszcza niekiedy trudne doświadczenia, z których ostatecznie wyprowadza dobro. – Gdyby nie było prześladowań pierwotnego Kościoła, chrześcijanie z pewnością pozostali by w Jerozolimie. Szukając schronienia przed niebezpieczeństwem, głosili Ewangelię w miejscach do których docierali. W ten sposób Dobra Nowina docierała do coraz większej liczby odbiorców – mówił bp Wętkowski.

Nawiązując do św. Floriana, żyjącego w czasach prześladowań chrześcijan, hierarcha ukazał odwagę rzymskiego legionisty, który nie bał się przyznać się do wiary w Chrystusa, chociaż wiedział, że grozi mu za to śmierć.

W tym kontekście ukazał konieczność odwagi, dyscypliny i męstwa w pracy strażaków. Zwracając uwagę na potrzebę doskonalenia i troski o kondycję fizyczną, nie należy zaniedbywać hartu ducha. – Trzeba w sobie nieustannie odnawiać wiarę, na wzór św. Floriana, bo to ona dała mu tę odwagę do dania świadectwa wiary – przekonywał ksiądz biskup.

Wskazał też na potrzebę wzajemnego zaufania i braterstwa. – Wasza praca jest trudna i wymaga wielkiego zaufania względem siebie. Gdy się jest w akcji, zaufanie i braterstwo jest niezbędne – podkreślał bp Wętkowski, zachęcając, by modlitwa do św. Floriana towarzyszyła zespołom wyjeżdżającym na akcję ratunkową. – Jest ona pewną zbroją wiary, którą nakładacie na siebie, aby dobrze wypełnić swoje obowiązki – przekonywał.

Na zakończenie hierarcha podziękował strażakom za ich niełatwą służbę niesienia pomocy innym ludziom, ale także za obecność w świątyniach podczas różnych religijnych uroczystości.