Włocławek: ekumeniczne nieszpory w kościele ewangelicko-augsburskim
26 maja 2022 r., tekst: dk. MM; foto: dk. PCW czwartek, 26 maja, o godz. 18.00, w kościele ewangelicko-augsburskim we Włocławku, miały miejsce ekumeniczne nieszpory ze święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Zgromadzonych w kościele chrześcijan różnych konfesji powitał ks. Dawid Mendrok, proboszcz wspólnoty luterańskiej.
Słowa Bożego wygłosił ks. dr Marek Raszewski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla we Włocławku. Rozważanie rozpoczą śpiewem hymnu Kościoła luterańskiego „Warownym Grodem”.
„Duch Święty działa tak, że jednoczy. Tylko z Jego mocy możemy być jedno. Jednak w tym miejscu trzeba nam się zapytać, co zrobiliśmy dla jedności? Czym ona dla nas jest?” - mówił ks. Raszewski.
W dalszej refleksji kaznodzieja odniósł się do słów Jezusa: „Ja jestem Drogą i Prawdą, i Życiem”, wskazując, że „Jezus jest wszystkim. Jeśli jest naszą Drogą, to w Nim nasze sprawy muszą rozpoczynać się i kończyć”.
Kontynuując swoje rozważanie o wierze, wskazał, że uczniowie musieli dokonywać każdego dnia wyboru pójścia za Panem. „Wierzyć, nie znaczy tylko przyjąć wszystko, czego nas nauczono o Chrystusie. Wierzyć, to zejść z góry wniebowstąpienia i głosić światu Chrystusa. (…) Nasza wiara nie może być tylko »trwaniem przed«. Ona musi być »pójściem za«” – kontynuował ks. Raszewski.
Odwołując się do współczesnej sytuacji Kościoła, mówił: „Teraz jest czas na miłowanie, czas na jednanie, czas na wybaczanie, czas na stawanie się. Do tego dzieła trzeba nam zaprosić wszystkie narody świata, by w Bogu uznały Króla Królów. To szczególne zadanie dla chrześcijan”.
Rozważanie zakończył pierwszą zwrotką, zaśpiewanego na początku hymnu „Warownym Grodem”.
Na wieczorną modlitwę składał się wspólnie odśpiewany Psalm 47 (Bóg na tronie królewskim), po którym nastąpiło czytanie z Dziejów Apostolskich opisujące dzień Wniebowstąpienia (Dz 1, 3-11). Po antyfonie („Panie Słowo Twoje jest pochodnią nogom moim, i światłością ścieżkom moim”, Ps 119) odczytano fragment Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 24,44-53).
Uroczystym nieszporom towarzyszył śpiew kleryckiego chóru pod kierunkiem ks. Marcina Ziółkowskiego.