Uroczyste Nieszpory przed świętem Ofiarowania Pańskiego
1 lutego 2022 r., teskt: al. MM; foto: ks. JGW wigilię święta Ofiarowania Pańskiego, 1 lutego, ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski przewodniczył uroczystym Nieszporom w kościele pw. Wszystkich Świętych we Włocławku. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się księża, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy.
Okolicznościową homilię wygłosił o. dr Mariusz Uniżycki OFM, ekonom klasztoru franciszkanów we Włocławku. Kaznodzieja, podkreślił, że „jednym z najczęściej odmienianym przez wszystkie przypadki słowem, wśród rozmów zakonników i kapłanów jest słowo kryzys”. Dalej wskazał na dwie reakcje, które może budzić wspomniane zjawisko. „Pierwsza postawa to rezygnacja, zamartwianie się, tym, co się dzieje. Druga - to szukanie wroga zewnętrznego, który miałby być odpowiedzialny za dokonujący się proces”.
Kontynuując swoje rozważanie, kaznodzieja zaznaczył, że „nigdy sytuacja nie jest już tak beznadziejna. Zawsze jest jakaś droga, która prowadzi do wyjścia z kryzysu”.
„Aktualnie największym problemem większości wspólnot zakonnych jest brak powołań” – mówił o. Uniżycki. Odwołując się do adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa” św. Jana Pawła II, wskazał na cztery kierunki funkcjonowania życia osób konsekrowanych. „Podstawą jest przywrócenie absolutnego pierwszeństwa prymatu Boga w naszym życiu. Kluczem do serc ludzkich jest tożsamość zakonna, a kluczem tej tożsamości jest nasza relacja z Bogiem. Z kryzysu powołań nie wyzwolimy się mnożąc reklamy, referentki powołaniowe i tworząc strony internetowe zgromadzeń zakonnych. Kryzys powołań możemy pokonać jedynie swoim doświadczeniem relacji z Bogiem i jego świadectwem” – zaznaczył kaznodzieja.
Wskazując na kolejne życiowe wskazówki dla osób konsekrowanych, kaznodzieja wskazał na braterskie świadectwo życia w podzielonym świecie. „Wspólnota powinna odznaczać się dobrocią, wzajemnym szacunkiem i życzliwością. To jest świadectwo prawdziwego życia braterskiego, czy siostrzanego”. Zakonnik wskazał także na posługę ubogim, chorym i potrzebującym oraz posłanie misyjne względem osób niewierzących, pogubionych, ale także tych, których spotykamy na co dzień.
„Rozpoczynamy świętowanie Ofiarowania Pańskiego, które w Kościele obchodzone jest również jako tradycyjny Dzień Życia Konsekrowanego. Niech w tym czasie, nie zabraknie refleksji ewangelicznej i pragnienia odnowienia swoje relacji z Chrystusem Zmartwychwstałym” – zakończył o. Uniżycki.
Na zakończenie Nieszporów słowa podziękowania dla wszystkich uczestniczących wyraził o. Mariusz Dębiński OFM, gwardian włocławskiego klasztoru.
Ksiądz biskup, w słowie skierowanym do obecnych na modlitwie, podziękował za świadectwo pokornej pracy zakonników i sióstr zakonnych. „To co, robicie na co dzień, jest pracą u podstaw, ponieważ przez nie dajecie najpiękniejsze świadectwo swojego powołania. Jeszcze raz bardzo wam za to dziękuję” – zakończył bp Wętkowski.
Na zakończenie zgromadzeni przyjęli pasterskie błogosławieństwo.