Rzecznik diecezji podsumowuje kończący się rok w Diecezji Włocławskiej
31 grudnia 2021 r., ks. AN/ks. AT„Kończący się rok 2021 był dla Diecezji Włocławskiej rokiem ważnych dla jej historii i teraźniejszości wydarzeń. Mam na myśli przede wszystkim nominację i rozpoczęcie posługi w diecezji przez nowego biskupa włocławskiego oraz beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, kapłana naszej diecezji” – podsumowuje rzecznik prasowy diecezji ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii.
Jak zauważa ks. Niemira, zmiana biskupa diecezjalnego zawsze wpisuje się jako istotnie ważne wydarzenie w życiu Kościoła lokalnego. 27 kwietnia br. ogłoszona została decyzja Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu dotychczasowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego 77. biskupem włocławskim. Tym samym po 18 latach posługę biskupa diecezjalnego zakończył bp Wiesław Mering. Kanoniczne objęcie diecezji przez bp. Wętkowskiego odbyło się 7 czerwca, a uroczysty ingres do włocławskiej katedry i Msza św. inaugurująca posługę w Diecezji Włocławskiej miały miejsce 19 czerwca. W swoim pierwszym liście do diecezjan nowy biskup włocławski podziękował za posługę swojemu poprzednikowi i odwołał się do fundamentu chrześcijańskiego życia, jakim jest wiara – w niej zakorzeniona jest historia i z niej wyrasta teraźniejszość Kościoła. „W kolejnym wieku istnienia naszej Diecezji Włocławskiej idźmy dalej za Panem. Idźmy z wiarą bez lęku, ku przyszłości. Z wiarą, że On jest z nami zawsze, pokonujmy kolejne progi w naszym życiu osobistym i życiu wspólnoty Kościoła Włocławskiego” – napisał bp Wętkowski.
Kanclerz Kurii zauważa, że przez pół roku nowy biskup odwiedził już blisko 170 parafii diecezji, w których podejmował różne posługi liturgiczne. Do tego trzeba doliczyć codzienne obowiązki w Kurii, w tym m.in. liczne spotkania i rozmowy z księżmi. Ważnym wydarzeniem była pierwsza w roli biskupa włocławskiego wizyta Ad limina Apostolorum w Rzymie.
Drugim wydarzeniem mijającego roku, na które zwraca uwagę rzecznik diecezji, była 12 września beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, co ważne dla Diecezji Włocławskiej – alumna i kapłana tej diecezji. „To we włocławskim seminarium przygotowywał się do kapłaństwa, święcenia kapłańskie przyjął we włocławskiej katedrze i w naszej diecezji pracował jako ksiądz. W uroczystości beatyfikacyjnej wzięła udział sześćdziesięcioosobowa delegacja naszej diecezji, w której, oprócz biskupa diecezjalnego, uczestniczyli księża, siostry zakonne, klerycy i wierni świeccy, w tym grupa młodzieży ze szkoły katolickiej. 2 października w katedrze włocławskiej bp Krzysztof Wętkowski przewodniczył diecezjalnemu dziękczynieniu za nowego błogosławionego, a 14 października nadał Wyższemu Seminarium Duchownemu we Włocławku imię błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego” – podkreśla ks. Niemira.
Spoglądając na mijający rok nie można pominąć XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów zatytułowanego: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, zainicjowanego przez papieża Franciszka. 17 października biskup włocławski, Mszą św. w bazylice katedralnej, rozpoczął etap diecezjalny tego wydarzenia, do udziału w którym zaproszeni zostali wszyscy ludzie dobrej woli.
Kończący się rok to także trwający do 8 grudnia rok św. Józefa ogłoszony w Kościele przez papieża Franciszka. „Warto przypomnieć, że św. Józef jest patronem Diecezji Włocławskiej” – zauważa rzecznik diecezji. Ks. Niemira stwierdza, że należy też podkreślić wpisanie tradycji układania kwietnych dywanów w Spycimierzu na Boże Ciało na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, co miało miejsce 16 grudnia br. Uroczystości z tym związane odbyły się 17 grudnia w Spycimierzu pod przewodnictwem bp. Wętkowskiego.
Rozpoczynający się niebawem rok 2022 zdaniem kanclerza Kurii niesie wiele wyzwań. „Ale w wymiarze duszpasterskim wymieniłbym trwający na etapie diecezjalnym synod oraz rozpoczęcie przygotowań do nawiedzenia Matki Bożej w znaku kopii Obrazu Jasnogórskiego i jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej, co przewidziane jest na lata 2023-2024” – stwierdza rzecznik prasowy diecezji.