Konin: zainstalowano relikwie błogosławionych męczenników z Peru
25 października 2021 r., tekst i foto: ASKW Światowy Dzień Misyjny do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie zawitali franciszkanie z Krakowa: o. Jarosław Zachariasz OFMConv i brat Jan. Zakonnicy zainstalowali w konińskiej parafii relikwie pierwszego stopnia polskich misjonarzy męczenników bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Zbigniew Cabański, proboszcz parafii. Misjonarze Michał i Zbigniew zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru.
W homilii o. Zachariasz zauważył, że męczeństwo jest darem Ducha Świętego. – Pewnie większość z nas takiego powołania nie otrzyma, daru do przelania własnej krwi za prawdę Ewangeliczną, Jezusa Chrystusa. Każdy z nas w imię Jezusa powołany jest, by każdego dnia przelewać własną krew, kropelka po kropelce, wobec tych osób, wśród których na co dzień przebywamy – w małżeństwie, rodzinie, w miejscach pracy. Jakże potrzebni są tacy ludzie, którzy potrafiliby powiedzieć: „Ty jesteś ważniejszy niż ja”. Czy taka miłość jest po ludzku możliwa? Po ludzku nie, ale Bóg może uzdolnić do takiej miłości. Męczennicy są tego świadkami – mówił o. Zachariasz. Franciszkanie zapraszali parafian, by korzystali z obecności błogosławionych męczenników i modlili się za ich wstawiennictwem.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie podjęła też akcję „Weź pomóż” – wierni i wszyscy mieszkańcy Konina mogą dzielić się żywnością, umieszczając ją w lodówce przy wejściu do kancelarii parafialnej. – Jeszcze przed poświęceniem zaopatrzyliśmy lodówkę i znaleźli się ludzie, którzy byli w potrzebie – poinformował ksiądz proboszcz, by otwarcie lodówki, było gestem otwarcia serc. O. Jarosław dodał, że misjonarze Michał i Zbigniew posiadali jedyną lodówkę w Pariacoto, klasztor był jedynym miejscem, gdzie był prąd, a po Mszy rozdawali dzieciom lody.
Po każdej Mszy św. parafianie mogli otrzymać relikwie błogosławionych drugiego stopnia i wesprzeć misje. Dzięki ofiarom zakonnicy współfinansują działalność szkoły wyrównawczej dla dzieci w Pariacoto i zbierają na ultrasonograf, który wyposaży punkt medyczny przy parafii w Pariacoto.