Bp Wętkowski zawierzył diecezję i Kościół w Polsce opiece św. Józefa
8 grudnia 2021 r., teskt: ks. AT; foto: ks. JG
– Św. Józef to człowiek, który mało mówił, a wiele czynił. Czyż to nie jest wzór na dzisiejsze czasy? – powiedział bp Krzysztof Wętkowski 8 grudnia, podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium św. Józefa we Włocławku, na zakończenie Roku Świętego Józefa.
W homilii biskup włocławski skupił się nad godnością człowieka oraz troską z jaką pochyla się nad nim Stwórca. Wychodząc od upadku pierwszych rodziców w raju, homilista zwrócił uwagę, że człowiek po grzechu ukrywa się przed Bogiem. – Skutkiem grzechu jest samotność, oddalenie od Boga oraz przekonanie, że Bóg się na niego obraził – mówił bp Wętkowski wskazując, że Bóg zawsze szuka człowieka, pytając: „gdzie jesteś?”.
Najwyższym przejawem miłości Boga do człowieka jest wcielenie Syna Bożego, które dokonuje się przy współpracy Maryi. – Ze względu na to, że Maryja miała stać się Matką Jezusa, została uwolniona od grzechu pierworodnego; jest niepokalanie poczęta – tłumaczył biskup włocławski.
Następnie hierarcha zwrócił uwagę na dwie rzeczy istotne w scenie zwiastowania: wszechmoc Boga i wolność człowieka. – Pan Bóg nie musiał szukać współpracy człowieka, pytać go, oczekiwać zgody, a jednak to czyni – zaznaczył ksiądz biskup podkreślając, że jest to wyraz szacunku Boga do człowieka i jego wolności. – My sami często nie szanujemy naszej wolności ani godności zarówno własnej jak i drugiego człowieka – mówił homilista, zachęcając do refleksji nad tą rzeczywistością we współczesnym świecie.
Nawiązując do kończącego się Roku św. Józefa, ukazał osobę oblubieńca NMP jako wzór dla współczesnego człowieka. – Św. Józef to człowiek, który mało mówił, a wiele czynił. Czyż to nie jest wzór na dzisiejsze czasy, gdzie jest nadmiar słów, a niewiele czynów? – pytał bp Wętkowski akcentując, że św. Józef uczy przede wszystkim czynu.
Rozważając życie opiekuna Syna Bożego, homilista przypomniał najważniejsze określenia św. Józefa: człowiek prawy i sprawiedliwy. Wyjaśniając ich znaczenie wskazał, że ów święty, choć znalazł się w sytuacji niezrozumiałej i trudnej, postępował zgodnie z prawem, szanując godność Maryi. – Człowiek sprawiedliwy żyje z wiary. I św. Józef, jeśli jest sprawiedliwy, to dlatego, że żył wiarą, czyli był otwarty na słowo, które Bóg do niego kierował, przyjmował je i wypełniał – tłumaczył hierarcha.
W dalszej części rozważania zachęcał obecnych na liturgii do kontynuowania i pogłębiania przyjaźni ze św. Józefem. – Wzywajmy go często i ochotnie, bo jest on świętym potężnym – przekonywał ksiądz biskup.
Na zakończenie bp Wętkowski zwrócił uwagę na rolę i znaczenie rodziny, na rozwój i pielęgnację wiary w kolejnych pokoleniach dzieci i młodzieży oraz konieczność zaangażowania świeckich w życie Kościoła. – W ten sposób możemy odpowiedzieć na to wszystko, co otrzymujemy od Boga w sakramentach. I w ten sposób stajemy się ludźmi sprawiedliwymi, a więc pobożnymi i wiernymi, na wzór św. Józefa – zakończył homilista.
Po Komunii św. ksiądz biskup przyjął ślubowanie nowto powołanej Rady Parafialnej; poświęcił również medaliki dzieciom przygotwujacym się do I Komunii św. oraz figurek św. Józefa.
Po końcowym błogosławieństwie biskup włocławski zawierzył całą Diecezję, Ojczyznę i Kościół w Polsce opiece św. Józefa.
Rok św. Józefa został ogłoszony przez papieża Franciszka 8 grudnia 2020 r. listem apostolskim „Patris corde” i trwał do 8 grudnia 2021 r. Okazją ku temu była 150. rocznica ustanowienia Oblubieńca NMP patronem Kościoła powszechnego.
We wspomnianym liście Ojciec Święty podkreślił, że po „Maryi, Matce Bożej, żaden święty nie zajmuje w Magisterium papieskim tyle miejsca, co Józef (…). Bł. Pius IX ogłosił go «Patronem Kościoła katolickiego», czcigodny Pius XII przedstawił go jako «Patrona robotników», a św. Jan Paweł II jako «Opiekuna Zbawiciela»”.
Tego samego dnia, 8 grudnia 2020 r., ówczesny biskup włocławski Wiesław Mering ustanowił kościół pw. św. Józefa we Włocławku diecezjalnym sanktuarium św. Józefa.