Bp Wętkowski do policjantów: pełnicie potrzebną i niezbędną służbę

29 lipca 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz

Bp Wętkowski do policjantów: pełnicie potrzebną i niezbędną służbę

Pełnicie bardzo potrzebną i niezbędną służbę społeczeństwu i ojczyźnie. Prosimy dziś Boga, aby była ona bezpieczna – mówił bp Krzysztof Wętkowski 29 lipca, podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej we Włocławku, z okazji Święta Policji.

Na Eucharystii zgromadzili się policjanci i cywilni pracownicy Komendy Miejskiej we Włocławku oraz przedstawiciele Parlamentu.

W homilii ks. Sebastian Osiński, kapelan Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, zwrócił uwagę na znaczenie wiary w codziennym życiu i pracy człowieka. Jako przykład takiej postawy wskazał świętych patronów dnia: Martę, Marię i Łazarza. Nawiązując do fragmentu Ewangelii mówiącego o wskrzeszeniu Łazarza, zauważył, że słowa Marty wypowiedziane do Jezusa: „Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł”, nie były wyrzutem wobec Zbawiciela, ale prowadziły do wyznania przez nią wiary w zmartwychwstanie w dniu ostatecznym. – Kiedy w domu jest Jezus, wiara w Niego i wartości, wtedy łatwiej jest przejść przez dramaty – mówił ks. Osiński.

Kapelan włocławskiej policji, odwołując się do roty przysięgi służbowej składanej przez funkcjonariuszy, zaznaczył, że rzetelne jej wypełnianie nie może łączyć się z drogą na skróty, dlatego potrzebna jest prośba o Bożą opiekę i siłę do realizacji podjętych zobowiązań.

Przywołując zaś obraz św. Michała Archanioła, patrona Policji w Polsce, homilista powiedział, że anioł nie unosi się nad ludzkimi sprawami. – Wielkością anioła jest to, że potrafi być „z” i „dla” innych. Taka postawa mocno wpisuje się w służbę Policji: bycia z innymi i dla innych – wyjaśnił duchowny.

Kończąc homilię, zachęcił obecnych w świątyni policjantów, by umieli i nie bali się w obliczu codziennych zajęć mówić: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowania wypowiedział Komendant Miejski Policji we Włocławku. Przypomniał, że z miejscową katedrą i miastem związany jest bł. kard. Stefan Wyszyński, prezbiter diecezji włocławskiej. Zawierzył też pracę policjantów modlitwie Biskupa Włocławskiego.

Po Mszy św. na placu przy katedrze miał miejsce uroczysty apel połączony z wręczeniem odznaczeń oraz awansów na wyższe stopnie służbowe.