Bazylika katedralna: Msza św. w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego


28 maja 2022 r., tekst: dk. MM; foto: ks. JG

Bazylika katedralna: Msza św. w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego

W sobotę 28 maja przypada pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia o godzinie 9.00 we włocławskiej katedrze sprawowana była uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosi ks. dr Ireneusz Świątek, rektor WSD im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku.
 
Kaznodzieja we wstępnych słowach odwołał się do ukazywanych w okresie wielkanocnym postaci z Dziejów Apostolskich – „zachwyca mnie ogromna wiara, głębokie przekonanie i niezwykła pewność, jaką mieli pierwsi głosiciele Bożego Słowa”. Kontynuując tę myśl wskazał na postacie świętych: Pawła, Barnaby, Sylasa, Marka. „Dziś do tych dołączył Apollos, uczony i znający świetnie Pisma. Przemawiał on z wielkim zapałem, choć znał tylko chrzest Janowy. Nie wszystko było jeszcze dla niego jasne, ale zachwyt tego, co poznał, nie pozwalał mu być biernym. Dlatego z taką mocą przemawia w synagodze w Efezie” – mówił homilista. Odwołał się także do postaci małżeństwa judeo-chrzwścijańskiego Akwili i Pryscylli.
 
Nawiązując do wspomnienia bł. Stefana Wyszyńskiego mówił: „My dziś cieszymy się z jeszcze jednego Bożego herolda – bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego, który dołącza do wcześniej wymienionych. Dołącza do nich w taki sposób, jakby nie dzieliła go granica czasowa. Jest taki sam jak oni” – kontynuował rektor włocławskiego seminarium. Wskazując na cechy Prymasa Tysiąclecia zaznaczył, że „tym co nadaje niezwykle charakterystycznego rysu jego osobie, to wielka pokora, z jaką swoją misję wypełniał” – mówił ks. Świątek.
 
Od tego roku akademickiego, z inicjatywy bp. Krzysztofa Wętkowskiego, włocławskie seminarium nosi imię bł. Stefana Wyszyńskiego. Kaznodzieja, wskazując na to historyczne wydarzenie, stwierdził: „Cieszymy się, że włocławskie seminarium nosi jego imię. Imię człowieka, który rozumiał i wypełnił swoją misję z całym oddaniem. Człowieka świętego. A co niezwykle dla nas ważne – jest on dla nas takim „świętym z sąsiedztwa”. To przecież tutaj był klerykiem, księdzem, wykładowcą. Miał, podobnie jak my, swoje marzenia, swoje cierpienia, swoje rozczarowania, ale w tym wszystkim pokładał nadzieję w Bogu. I tylko w Bogu” – zaznaczył rektor WSD.
 
Mówiąc o świętości Prymasa Tysiąclecia homilista przywołał historię związaną z babcią bł. Stefana Wyszyńskiego, który w swoich wspomnieniach napisał: „Gdy zbliżały się święcenia kapłańskie, odwiedziłem moją babcię, staruszkę. Prosiłem ją o błogosławieństwo na kapłańską drogę. Ta prosta kobieta, żegnając mnie, powiedział: Pamiętaj, jeżeli będziesz złym księdzem, to mi się nie pokazuj. To zapadło mi w duszę” – odczytał ze wspomnień ks. Prymasa kaznodzieja. „Nie możemy mieć lepszego nauczyciela świętości niż ks. Prymas. (…) Świętość nie jest poza naszym zasięgiem. Chodzi o to, by będąc sobą, odnaleźć własną ścieżkę do Boga, jak odnalazł ją ks. Prymas. Zapragnijmy świętości, a otrzymamy klucze do bram nieba. (…) Zatem nie bójmy się prosić Pana o świętość. Bo tylko wtedy wszystko, co robimy, będzie stawać się droga do nieba” – zakończył ks. I. Świątek.
 
Po zakończeniu uroczystej Eucharystii zgromadzeni udali się do kaplicy Matki Bożej Śnieżnej, w której ks. prymas Stefan Wyszyński przyjął z rąk bp. Wojciecha Owczarka święcenia kapłańskie. Tam odmówiono diecezjalną modlitwę o powołania, prosząc o to za wstawiennictwem patrona Wyższego Seminarium Duchownego. Do wspólnej modlitwy włączyli się księża, siostry zakonne oraz instytucje i wspólnoty, którym patronuje bł. kard. Wyszyński, jak również wszyscy pragnący podziękować Bogu za osobę i dzieło błogosławionego Prymasa Tysiąclecia.