Żychlin: ks. bp Mering poświęcił nowe witraże w parafialnej świątyni

14 grudnia 2020 r., tekst i foto: ASK

Żychlin: ks. bp Mering poświęcił nowe witraże w parafialnej świątyni

W parafii Matki Bożej z Guadalupe i św. Jana Diego ks. bp Wiesław Mering przewodniczył 13 grudnia Mszy św. odpustowej. Eucharystię koncelebrowali ks. prałat Stanisław Waszczyński oraz ks. kanonik  dr Piotr Sierzchała, diecezjalny konserwator zabytków.

Po powitaniu uczestników przez ks. kanonika Waldemara Szafrańskiego, proboszcza, ksiądz biskup pokropił wodą święconą zebranych i poświęcił trzy nowe witraże. Dwa, ufundowane przez ks. bp. Meringa, przedstawiają Matkę Bożą z Guadalupe i św. Jana Diego. Trzeci ukazuje św. Jana Pawła II, czciciela Matki Bożej z Guadalupe.

- Witraże zostały stworzone, by uczcić Matkę Bożą. To światło nadaje witrażowi sens. Na pierwszym witrażu Matka Boża niesie Światło ziemi. To kobieta oczekująca dziecka, wiemy, że jest Nim Jezus Chrystus, który sam mówi „Ja jestem Światłością świata” - mówił w homilii ks. bp Mering.

Po Eucharystii biskup włocławski wręczył dwa odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej”. Medale otrzymali Elżbieta Bednarska, twórca witraży do wielu kościołów w diecezji, oraz Stanisław Mystek z Antoninka pod Poznaniem, autor m.in. spiżowych drzwi katedry włocławskiej.

Eucharystię zakończyła Litania do Matki Bożej z Guadalupe i św. Jana Diego oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.