Włocławek: zakończenie roku dydaktycznego DSO

22 czerwca 2024 r., ks. MZ

Włocławek: zakończenie roku dydaktycznego DSO

W sobotę, 22 czerwca, nauczyciele i uczniowie Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku spotkali się, by podsumować ostatnie 10 miesięcy nauki i przystąpić do egzaminów.

Po pomyślnym zaliczeniu przedmiotów związanych z teorią muzyki, prawodawstwem muzyki kościelnej, akompaniamentem i śpiewem liturgicznych słuchacze DSO przed komisjami złożonymi z profesorów studium prezentowali umiejętności gry na pianinie i organach (organiści) oraz śpiewu (kantorki).

W południe wspólnota DSO przeniosła się do kościoła Narodzenia NMP i św. Jana Ewangelisty, by przy dźwiękach organów piszczałkowych złożyć Bogu dziękczynną ofiarę i wysłuchać recitali trojga tegorocznych dyplomantów.

Na początku Mszy św. sprawowanej przez ks. Marcina Ziólkowskiego, wicedyrektora DSO zgromadzonych w kościele powitał ks. kan. Roman Żerkowski, proboszcz miejsca.

Homilię łączącą słowo Boże z wątkami muzycznymi i religijnymi wygłosił ks. prał. Sławomir Deręgowski, dyrektor DSO.

Po Mszy św. Karolina Nowodworska, Bartłomiej Binkowski i Filip Kasprzak zagrali recital dyplomowy, w którym z pasją i kompetencją zaprezentowali swoje umiejętności wykonując utwory m.in. J.S. Bacha, F. Nowowiejskiego, G. Younga, L. Boellmanna czy M. Sawy. Po Eucharystii i koncercie miała miejsce agapa w domu parafialnym.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i wyrażenia wdzięczności wobec nauczycieli i uczniów DSO oraz ks. kan. Romana Żerkowskiego za otwartość i gościnność, z jakimi przyjął u siebie młodych muzyków diecezji włocławskiej.

Rok szkolny 2024/2025 rozpoczniemy przesłuchaniem kandydatów w sobotę, 7 września, o godz. 9.00 w siedzibie DSO przy parafii św. Stanisława BM we Włocławku.