Siniarzewo: pasowanie w szkole katolickiej
20 listopada 2024 r., Tekst: Aleksandra Kamińska ks. Julian Głowacki Zdjęcia: arch. parafii w SiniarzewiePrzedszkole funkcjonujące przy Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Józefa Sáncheza del Rio w Siniarzewie przeżywało 19 listopada wyjątkową uroczystość. Tego dnia najmłodsi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem, przystąpili do ceremonii pasowania na prawdziwego przedszkolaka.
Przybyłych na wydarzenie gości przywitały wychowawczynie grup przedszkolnych Dominika Biesiadzińska i Aleksandra Kamińska. Oprócz dyrektor szkoły Karoliny Gralak i wicedyrektor Doroty Polaszewskiej w akademii wziął udział m.in. miejscowy duszpasterz ks. Julian Głowacki, przewodnicząca Rady Rodziców Krystyna Kalocińska, oraz dumni ze swoich pociech rodzice. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny składający się z wesołych wierszy, piosenek i energetycznych choreografii tanecznych, a po części artystycznej przyszedł czas na najważniejszy moment — akt pasowania. Pani dyrektor ogromną kredką, na wzór średniowiecznego pasowania mieczem na rycerza, przyjęła najmłodszych członków szkolnej społeczności na pełnoprawnych przedszkolaków. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i prezenty.
Jako już uroczyście przyjęte do szkolnej wspólnoty, przedszkolaki, wraz ze starszymi uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły uczestniczyli w następnych dniach we Mszy świętej sprawowanej w parafialnym kościele w Siniarzewie w intencji kilkorga chorych osób ze szkoły. Msze w intencji uczniów czy nauczycieli, którzy ulegli wypadkom bądź trafili do szpitala są celebrowane zawsze, kiedy pojawia się taka potrzeba i uzgadniane spontanicznie z administratorem parafii św. Jakuba. W liturgię aktywnie włączają się starsi uczniowie przez proklamację słowa Bożego i prowadzenie śpiewów. Dzieci i młodzież ofiarują też przyjętą Komunię świętą w intencji swoich kolegów bądź nauczycieli. We Mszach często uczestniczą też rodzice uczniów oraz rodziny chorych.
Podczas codziennej modlitwy, na której po pierwszej lekcji na szkolnym korytarzu gromadzi się cała społeczność siniarzewskiej podstawówki, również zanoszone są osobiste intencje wypowiadane przez uczniów. Nie jest to jedyna różnica, która w formacji wychowawczej wyróżnia wiejską katolicką szkołę od często znacznie większych placówek. Nie dziwi fakt, że w lekcjach religii uczestniczą wszyscy, ani oburzenie starszej młodzieży, że wypracowana przez nich ocena nie będzie wliczana w średnią na świadectwie. Taka postawa daje nadzieję, że nie wszystko można zepsuć błędną decyzją czy ministerialnym rozporządzeniem. Nie bez znaczenia jest tu współpraca rodziców, szkoły i parafii, oraz wspólna troska o wychowanie.