Włocławek: premiera oratorium „Montefonia II” na 900-lecie diecezji włocławskiej
30 kwietnia 2023 r., ks. ATPoczątki diecezji z bp. Wernerem (wspomnianym w bulli papieża Eugeniusza III z 1148 r., zatwierdzającej granice diecezji z roku 1123), bp Maciej z Gołańczy (1323-1364), budowniczy włocławskiej katedry, będącej wotum za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem, czy bp Stanisław Karnkowski, założyciel włocławskiego seminarium duchownego, późniejszy prymas Polski oraz święci i męczennicy XX w. związani z diecezją – to osoby, które wspomina oratorium „Montefonia II” na 900-lecie diecezji włocławskiej, którego premiera miała miejsce we włocławskiej katedrze 30 kwietnia.
Liczne grono miłośników muzyki zgromadziło się w świątyni w niedzielne popołudnie. Wśród zebranych byli m.in. biskupi: z Gniezna, z prymasem Wojciechem Polakiem, Torunia i Włocławka, z bp. Krzysztofem Wętkowskim.
Oratorium oparte zostało na ośmiu błogosławieństwach z Jezusowego kazania na górze (Mt 5, 3-11), wątkach historycznych oraz biografiach świętych i wybitnych osób, kształtujących przez wieki historię diecezji z siedzibą we Włocławku. Na tekst oratorium składa się osiem potrójnych ogniw. W libretto znalazły się ewangeliczne słowa kolejnych błogosławieństw, po których następuje poetycka medytacja słów Chrystusa napisana przez o. Andrzeja Zająca OFMConv. z Krakowa. Każda z muzycznych par poprzedzona została krótką refleksją historyczną, autorstwa ks. Marcina Ziółkowskiego z Włocławka, ukazującą postaci i najważniejsze wydarzenia z dziejów diecezji włocławskiej.
Kompozytorem dzieła jest Roman Drozd, dyrygent, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i adiunkt w Akademii Muzycznej w Łodzi. Partie solowe zostały opracowane na sopran, tenor oraz dyszkant, którego jasność i czystość zawsze wyobrażała brzmienie chórów anielskich. Prawykonania oratorium podjęli się bydgoscy muzycy: Orkiestra Wojskowa, kwintet smyczkowy Opery Nova i chór Akademii Muzycznej – w sumie ok. 200 muzyków, pod batutą mjr. Dominika Sierzputowskiego.
Partie solowe wykonali: Hanna Okońska – sopran, Bartłomiej Kłos – baryton i tercet dziecięcy: Herbert Gmys, Maja Rusiniak, Izabela Frydrych. Muzyczne wrażenia dopełniły: gra świateł i wyświetlane na telebimach animacje.
Organizatorzy wydarzenia, którego inicjatorami i pomysłodawcami są: biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski i prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, podkreślają, że ich celem było przybliżenie dat, miejsc oraz osób ważnych dla diecezji włocławskiej oraz duchowe pogłębienie przekazu Jezusowego kazania na górze i duma z dziedzictwa 900-letniej diecezji. Wydarzenie, powstało we współpracy wielu instytucji, m.in. Narodowego Centrum Kultury, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, czy – głównego sponsora – spółki Anwil S.A.