Włocławek: konferencja prasowa przed rozpoczęciem nawiedzenia i jubileuszu diecezji
20 kwietnia 2023 r., foto: ks. JGW czwartek, 20 kwietnia, w budynku Muzeum Diecezjalnego we Włocławku miała miejsce konferencja prasowa z udziałem ks. dr. Zbigniewa Łukasika, dyrektora Muzeum Diecezjalnego we Włocławku, ks. Adama Zielińskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Włocławskiej oraz ks. Sławomira Deręgowskiego, proboszcza parafii św. Stanisława we Włocławku. Poświęcona była rozpoczynającemu się w sobotę nawiedzeniu Matki Bożej oraz uroczystym obchodom jubileuszu diecezji włocławskiej.
Jedna z najstarszych diecezji w Polsce rozpoczyna obchody 900-lecia swego istnienia. Początki diecezji włocławskiej sięgają roku 1000, jednak pierwszą pewną historycznie wzmianką o biskupstwie we Włocławku jest relacja legata papieskiego bp. Idziego z Tuskulum z 1123 r.
Na przestrzeni dziewięciu wieków zmieniały się nie tylko jej granice, ale również nazwy (kruszwicka, kujawsko-pomorska, kujawsko-kaliska i w końcu włocławska). Biskupstwo włocławskie w czasach swej świetności było jednym z najważniejszych w Polsce, obok Gniezna i Krakowa. We Włocławku zaraz po zakończeniu obrad soboru trydenckiego powstało jedno z pierwszych w Europie seminariów duchownych. Jego absolwentem jest bł. kard. Stefan Wyszyński. W tej diecezji urodzili się i spędzili pierwsze lata życia: św. siostra Faustyna Kowalska i św. ojciec Maksymilian Maria Kolbe. To tu poniósł śmierć męczeńską bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a w czasie II wojny światowej pond połowa ówczesnych prezbiterów na czele z bł. bp Michałem Kozalem.
Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego rozpocznie się 22 kwietnia br. w Zduńskiej Woli, gdzie zostanie powitany Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który rozpocznie tego dnia peregrynację w diecezji. Nawiedzenie będzie przeżywane pod hasłem: „Przez Matkę do Syna – 900 lat Diecezji Włocławskiej.” Na zakończenie Mszy świętej w Zduńskiej Woli na mocy otrzymanego przywileju Biskup włocławski Krzysztof Wętkowski udzieli wszystkim papieskiego błogosławieństwa.
Przez niemal rok Matka Boża odwiedzi wszystkie parafie. Nawiedzenie diecezji zakończy się 16 marca 2024 r we włocławskiej katedrze, a 19 marca w Uroczystość Świętego Józefa, Patrona Diecezji, zakończą się obchody Roku Jubileuszowego. W roku jubileuszu wierni pielgrzymujący do włocławskiej katedry będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Z okazji Jubileuszu powstało niezwykłe dzieło muzyczne „Montefonia II – Oratorium na 900-lecie Diecezji Włocławskiej”, którego premiera będzie miała miejsce 30 kwietnia br. o godzinie 17.00 we włocławskiej katedrze. Jest to kilkuczęściowe dzieło na orkiestrę, chór i solistów (200 muzyków), przeplatane prozą historyczną prezentowaną przez lektora oraz ubogacone prezentacją multimedialną w tle scenografii. Oratorim jest oparte na Ewangelicznych Ośmiu Błogosławieństwach z Kazania na Górze (zob. Mt 5, 3-11), na wątkach historycznych i biografiach błogosławionych, świętych oraz osób wybitnych, kształtujących przez wieki historię Diecezji Włocławskiej.
Przeżywanym wydarzeniom będzie towarzyszyć wystawa plenerowa ukazująca historię diecezji oraz idee peregrynacji Ikony Jasnogórskiej, która odwiedzi największe ośrodki duszpasterskie w diecezji.