Wielka Sobota w Kościele
8 kwietnia 2023 r.Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Już po zmroku rozpoczyna się celebracja Zmartwychwstania – Wigilia Paschalna.
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów wielkanocnych. Sięga ona VIII w. Pierwsze wzmianki o praktykowaniu tego obrzędu w Polsce i święcenia pokarmów w Wielką Sobotę pochodzą z wieku XIV. Najpierw święcono tylko pieczonego baranka z chleba, następnie dodawano inne potrawy, jak mięso, sól, jajko, ser, chrzan, ciasto. One właśnie stanowią siedem błogosławionych darów tradycyjnie święconych w dawnej Polsce.
Niegdyś do zamożniejszych domów przybywał na zaproszenie gospodarza kapłan i święcił cały stół wielkanocny.
Obecnie potrawy przynosi się do kościoła w specjalnie udekorowanych koszyczkach. Powinny one być wyściełane białą serwetą i przyozdobione gałązkami bukszpanu lub borówki.
Podczas święcenia pokarmów kapłan wymienia:
- chleb i wszelkie świąteczne pieczywo (spożywane na pamiątkę rozmnożenia chleba i chleba, który Jezus po zmartwychwstaniu przygotował dla swoich uczniów)
- mięso i wędliny (na pamiątkę Baranka Paschalnego)
- sól (która ma chronić od zepsucia)
- jajka (znak nowego życia)
Jajka, to zwykle wielkanocne pisanki , którymi członkowie rodziny będą się dzielić podczas wielkanocnego śniadania.
Do koszyczków często też wkłada się wielkanocne baranki - z cukru, chleba lub masła - z czerwoną chorągiewką, która jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią.
Po obrzędzie poświęcenia pokarmów wypada udać się do Grobu Pańskiego na krótką adorację Najświętszego Sakramentu.