Tuliszków: wprowadzenie relikwii bł. Bronisława Markiewicza

19 marca 2024 r., tekst: ks. MB; foto: KZ

Tuliszków: wprowadzenie relikwii bł. Bronisława Markiewicza

18 marca podczas Mszy św. w parafii pw. św. Wita w Tuliszkowie, w ramach rekolekcji prowadzonych przez ks. Jana Juszko, do kościoła parafialnego wprowadzono relikwie bł. ks. Bronisława Markiewicza. Zasłynął on jako wielki orędownik trzeźwości naszego narodu oraz jako założyciel zgromadzenia księży Michaelitów, do których przynależy również ksiądz Jan, na co dzień posługujący w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Mińsku na Białorusi.

Księża ze wspomnianego zgromadzenia prowadzą rekolekcje wielkopostne w parafii Tuliszków nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Ojciec rekolekcjonista zaprezentował bł. Bronisława jako patrona na dzisiejsze czasy; przeżył on bowiem próbę swojej wiary, od której nieomal odszedł pod wpływem nauczania ówczesnych profesorów. Stał się dowodem że wiara to nie opinia, a przede wszystkim doświadczenie Osoby Boga.

W ostatnim dniu rekolekcji, w uroczystość świętego Józefa, w parafii rozpoczęło się nawiedzenie Matki Bożej w rodzinach. Dwie ikony zostały przygotowane w formie składanego tryptyku. Podczas Mszy św. o godzinie 18.00, na której to dziękowano za 900 lat diecezji włocławskiej śpiewając uroczyste „Te Deum”, dwie rodziny przyjęły wizerunki do swoich domów. W każdej rodzinie Ikony spędzą 24 godziny, po czym zostaną przekazane do następnych domostw. Ma to być osobiste spotkanie każdego człowieka z Maryją w znaku ikony jasnogórskiej oraz okazja do wspólnej, rodzinnej modlitwy.