Srebrny Jubileusz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku
10 listopada 2022 r., ks. AT/ks. JGW środę, 9 listopada, w święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, w parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, którą opiekują się ojcowie i bracia ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, miały miejsce główne obchody jubileuszu 25-lecia istnienia parafii oraz 100 lat działalności Pocieszycieli z Getsemani.
Na Mszy św., której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, obecni byli przedstawiciele Zgromadzenia, z ojcem generałem Michałem M. Krysztofowiczem, oraz delegacje władz samorządowych i Parlamentu.
W homilii bp Wętkowski zaznaczył, że komunizm odcisnął piętno na wielu przestrzeniach „parafii na tamie”. Nawiązując do Patronki parafii, hieracha powiedział, że Matka Boża prosiła w Fatimie w 1917 r. o modlitwę o nawrócenie komunistycznej Rosji. W odniesieniu do historii Zgromadzenia, przypomniał o prześladowaniach, jakich doświadczyli Pocieszyciele ze strony władz komunistycznych w ówczesnej Czechosłowacji. Wspominając zaś bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, który w tym kościele odbiera szczególną cześć, zauważył, że błogosławiony kapelan „Solidarności”, został zamordowany przez komunistów. Zachęcił też gospodarzy miejsca, by zatroszczyli się o gromadzenie informacji o komunistycznych zbrodniach i ofiarach ich prześladowań. Stwierdził również, że komunizm nie skończył się, a jedynie "przepoczwarzył".
Zgromadzenie Pocieszycieli Boskiego Serca Jezusowego z Getsemani, to zakon założony przez o. Józefa Jana Litomiskiego w 1922 r. w Czechach i zatwierdzony przez papieża Piusa XI w tym samym roku. W 1950 r. komunistyczne władze Czechosłowacji ogłosiły kasację zakonu, a wielu zakonników Zgromadzenia zamknięto w więzieniach (w tym również o. Józefa Jana Litomiskiego). W Polsce pierwszą placówkę Bracia Pocieszyciele założyli we Wrocławiu, w 1982 r. W 1994 r. Zgromadzenie przeniosło się do Włocławka, gdzie mieści się Kuria Prowincjalna Zgromadzenia i dom formacyjny. Bracia Pocieszyciele zajmują się opieką nad bezdomnymi i pracą duszpasterską we włocławskim więzieniu.