Ślesin: o. Hieronim Kaczorkiewicz uczczony tablicą pamiątkową


24 października 2022 r., ks. ŁK

Ślesin: o. Hieronim Kaczorkiewicz uczczony tablicą pamiątkową

W dniu 23 października w kruchcie kościoła św. Mikołaja i Dobrego Pasterza odbyła się uroczystość wmurowania i poświęcenia tablicy ku czci o. Hieronima Kaczorkiewicza. W tym roku mija 250. rocznica urodzin franciszkanina ze Ślesina. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja z Dobrzynia nad Wisłą, gdzie o. Hieronim pełnił posługę gwardiana i prowincjała.
 
Uroczystość zgromadziła wielu ślesinian oraz delegację członków Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej, wraz z burmistrzami obydwu miast.
 
Eucharystii o godz. 17.00 przewodniczył ks. prał. Leszek Rybka, proboszcz ślesińskiej parafii. „Ojciec Hieronim jest świetlaną postacią tej ziemi” – mówił w homilii ks. Rybka, przybliżając biografię długoletniego gwardiana dobrzyńskiego klasztoru.
 
Piotr Kaczorkiewicz urodził się 18 października 1772 r., w Ślesinie. Mając 16 lat wstąpił do franciszkańskiego zakonu w Pyzdrach, gdzie przyjął imię zakonne: Hieronim. Po okresie nowicjatu studiował filozofię w Kaliszu, a dyscypliny teologiczne zgłębiał w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 listopada 1795 roku i przez dwa kolejne lata był kaznodzieją gnieźnieńskiej archikatedry i profesorem filozofii.  Kolejne miejsca jego posługi to: Chełm, Kalisz, Poznań, Chełmno i Dobrzyń nad Wisłą, w którym pracował niemal 19 lat.
 
Choć lata jego posługi przypadły na trudne czasy zaborów, to wraz z dobrzyńskim konwentem zapisał piękną kartę, prowadząc szkółkę parafialną dla dzieci, którą rozbudował i w której uczył. Naukę w tym okresie pobierało w niej 40 chłopców w tym także dzieci innowierców, nie wnosząc żadnych opłat. Jego praca i zaangażowanie dla dobra lokalnej społeczności sprawiły, że zapisał się jako kapłan o ogromnym oddziaływaniu intelektualnym i moralnym.
 
Jako prowincjał Polskiej Prowincji Franciszkanów (1817-1820) o. Kaczorkiewicz przyczynił się do uratowania wielu klasztorów. Podejmował próby ratowania zgliszczy życia zakonnego, w czasie, gdy zaborcy likwidowali klasztory i wypędzali braci na bruk. Ojciec Hieronim – ówczesny prowincjał, otaczał troską zakonników, jednocześnie dbając o wierne zachowywanie reguły zakonnej franciszkanów. Powszechną praktyką zaborców była kasata zakonów. Był to jeden z punktów planu zaborcy zniesienia życia zakonnego w ogóle. Zasadniczo prezentowano trzy warianty do wyboru: translokację do innego klasztoru, przejście w stan spoczynku oraz sekularyzację (przejście do stanu świeckiego). Podjęciu decyzji dotyczących własnej przyszłości, których skutkiem miały być́ zasadnicze zmiany sposobu życia, towarzyszyły rozliczne rozterki i niepewność. Wówczas ojciec Hieronim troszczył się o zakonników, udzielając im wsparcia i regulując wiele dramatycznych spraw dotykających zakon w tamtym czasie.
 
Ojciec Hieronim Kaczorkiewicz zmarł 7 maja 1827 r. w Dobrzyniu nad Wisłą.
 
Ufundowanie tablicy poświęconej o. Kaczorkiewiczowi jest ukoronowaniem działań podejmowanych przez lokalnych społeczników i regionalistów. W dniu 23 maja 2021 r. zorganizowano m.in. przyjazd licznej delegacji z Dobrzynia nad Wisłą, przybliżającej postać franciszkanina i ludowe stroje ziemi kujawskiej.