Sieradz: Konferencja „Życie od poczęcia – kompleksowa opieka i wsparcie”

12 października 2024 r., Tekst i zdjęcia: kl. Jacek Brzostowski

Sieradz: Konferencja „Życie od poczęcia – kompleksowa opieka i wsparcie”

W sobotę 12 października, w Hotelu Wróblewscy w Sieradzu, odbyła się Interdyscyplinarna Konferencja „Życie od poczęcia – kompleksowa opieka i wsparcie”. Głównym organizatorem było Centrum Opieki Perinatalnej im. bł. Rodziny Ulmów w Sieradzu, kilka dni przed pierwszą rocznicą powołania go do istenienia. Patronatem wydarzenie objęli bp Krzysztof Wętkowski, biskup włocławski, Caritas Włocławska OPP i Prezydent Miasta Sieradz Paweł Osiewała. Ks. Jacek Kędzierski wraz z panią Magdaleną Grzechnik, pracownicy Centrum opieki Perinatalnej, przywitali uczestników i wyrazili radość z istnienia miejsca, dokąd mogą udać się po pomoc rodzice zmagający się z traumą po utracie oczekiwanego dziecka lub stający przed możliwością dokonania aborcji.

Zaproszeni prelegenci to: dr.nauk.med. Agnieszka Martowicz – Uniwersytet Medyczny, Innsbruck, mgr Kazimiera Wujak – położna oddziałowa, Wojewódzki Szpital, Sieradz, mgr Dominika Maksiewicz, psycholog, Hospicjum Perinatalne, Warszawa, ks. mgr Paweł Kłys – kapelan, Hospicjum Stacjonarne, Fundacja Gajusz, Łódź, mgr Agnieszka Sęk - Izdebska – dyrektor, Hospicjum Stacjonarne, Łódź, dr nauk med. Justyna Stępkowska diagnosta chorób nowotworowych, ginekologicznych i położnictwa, endokrynolog ginekologiczny, Warszawa. Ich wystąpienia koncentrowały się na zagadnieniach związanych z początkiem życia człowieka, opieką okołoporodową w szpitalu, wsparciem psychologicznym dla rodzin doświadczających niepomyślnej diagnozy prenatalnej oraz po stracie dziecka, wsparciem duchowym dla podopiecznych hospicjum, opieką paliatywną, rolą hospicjów stacjonarnych i domowych w poprawie jakości życia małych pacjentów oraz opieką paliatywną i rolą hospicjów stacjonarnych i domowych w poprawie jakości życia małych pacjentów. Oddano głos rodzicom doświadczającym straty dziecka. Uczestnicy zostali zaproszeni do zadawania pytań w panelu dyskusyjnym.

Organizatorzy wyrazili nadzieję, że ze względu na aktualność poruszanej problematyki, październikowa konferencja nie okaże się jednorazowym wydarzeniem i wpisze się do kalendarza ważnych wydarzeń również w nadchodzących latach.