Włocławek: Szkolenie Caritas
13 października 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Przemysław PilarskiZakończyło się we Włocławku szkolenie koordynatorów i liderów Caritas Diecezji Włocławskiej w programie wsparcia Seniorów. Dzięki współdziałaniu Caritas Polska i Fundacji Biedronka diecezjalna Caritas może wspierać seniorów kartą przedpłatową Biedronki w programie „Na codzienne zakupy”. Dzięki takiej pomocy udziela się przez 10 miesięcy finansowego wsparcia Seniorom w potrzebie, którzy sami lub przy wsparciu wolontariusza, decydują na jakie produkty przeznaczą otrzymane fundusze.
W spotkaniu brali udział wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas z terenu diecezji włocławskiej oraz delegacja z Caritas diecezji toruńskiej, przedstawiciel Caritas Polska Magdalena Piątkowska, Fundacji Biedronka Justyna Gierolińska oraz diecezjalny koordynator programu Agnieszka Magos.
– Zadaniem takich szkoleń jest skoordynowanie działań poszczególnych zespołów, zintegrowanie środowiska wolontariuszy, zacieśnianie więzi współpracy z Caritas Polska i diecezjalną Caritas oraz wymiana doświadczeń i podnoszenie świadomości w zakresie potrzeb osób w okresie senioralnym-powiedział ks. Artur Kosierb, dyrektor Centrum Caritas św. Maksymiliana w Koninie i diecezjalny koordynator wolontariatu.
11 października w czasie konferencji „Caritas w życiu człowieka” ks. Szymon Jastrzębski, koordynator wolontariatu rejonu włocławskiego nawiązał do słów nauczania papieża Franciszka, że w działaniu Caritas należy zwrócić uwagę nie na liczby, nie na statystyczne działanie ale na konkretnego człowieka, który ma konkretną twarz, swoją historię, staje przed nami ze swoimi potrzebami. Przypomniał, że w dzisiejszym świecie zwraca się uwagę na ilość udzielonej pomocy, dostarczonych środków, zaangażowanych instytucji, zorganizowanych akcji a zapomina o konkretnej osobie nie tylko z jej deficytami finansowymi i materialnymi, ale również pragnącej często rozmowy, zrozumienia sytuacji i wsparcia osobowego. – W działalności Caritas tym, który udziela pomocy i jej potrzebuje jest zawsze człowiek, na wzór Jezusa, który stał się człowiekiem, aby nas swoją obecnością i ubóstwem ubogacić. Wspominam ze swoimi wolontariuszkami spotkanie z kobietą, która była beneficjentką wspomnianego senioralnego programu. Postępująca choroba zaczęła wykluczać ją z życia towarzyskiego i zawodowego. Jej fizyczna dysfunkcja wycofała ją z życia publicznego. Kiedy zaproponowałem jej spotkania z wolontariuszami, którzy wesprą ją kartą Fundacji Biedronki na jej twarzy pojawił się uśmiech i poczucie wsparcia. Podczas wielkanocnej wizyty, która była naszym ostatnim spotkaniem, miło było usłyszeć z Jej ust „stał się ksiądz moim Aniołem, bo zostałam zaopiekowana”. Odpowiedziałem „Cieszę się, że dzięki Bogu mogliśmy się spotkać” - wspominał ks. Szymon.
Kolejnego dnia istotnym punktem była Eucharystia sprawowana w Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy włocławskiej tamie, gdzie 40 lat temu ziemskie życie wspomnianego kapłana zostało zakończone w nurtach rzeki Wisły przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Kaznodzieja ks. Paweł Zalewski, wieloletni diecezjalny duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych a także przewodniczący PZC w Kaczkach Średnich, w swoich słowach nawiązał do posługi wolontariackiej oraz służby ludziom i Bogu wskazując na patronów dnia bł. o. Jana Beyzyma, bł. Carlo Acutisa i wspomnianego ks. Jerzego Popiełuszkę, by być wiernym w każdym położeniu Bogu, Słowu i tym, którzy prowadzą nas do osobistego uświęcenia, niezależnie od położenia w jakim się znajdujemy.
Ostatni dzień szkolenia był wyrazem troski o bezpieczeństwo seniorów. Warsztaty z pierwszej pomocy i samoobrony poprowadził przedstawiciel lokalnej Straży Miejskiej, a o sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu seniorów mówili włocławscy policjanci z Komendy Miejskiej Policji. Wzajemnej integracji uczestników służyło wspólne zwiedzanie dziedzictwa kulturowego Włocławka w postaci prastarej Katedry i Skarbiec Fajansu.