Rzecznik diecezji podsumowuje rok 2022


31 grudnia 2022 r., ks. AN

Rzecznik diecezji podsumowuje rok 2022

Zdaniem ks. Artura Niemiry, rzecznika diecezji włocławskiej i kanclerza Kurii kończący się rok 2022 w Diecezji Włocławskiej był czasem systematycznej pracy duszpasterskiej odbywającej się w nowej rzeczywistości po odwołaniu ograniczeń nałożonych w związku z epidemią Covid-19 oraz naznaczony takimi wydarzeniami, jak przygotowania do nawiedzenia diecezji przez Matkę Bożą w znaku jasnogórskiego obrazu, zakończenie diecezjalnego etapu Synodu o synodalności oraz wielorakąpomocą związaną z tocząca się wojną na Ukrainie.
 
Jak stwierdza rzecznik, po dwóch latach pandemii działania duszpasterskie mogły znów przybrać tradycyjną formę. „Jednak ta nowa rzeczywistość przyniosła z sobą nowe problemy. Wyzwaniem duszpasterskim stało się to, że jakaś część wiernych nie odliczyła się w kościele po pandemii, a co za tym idzie, ustały ich praktyki religijne i życie sakramentalne, co może świadczyć o kryzysie wartości zwłaszcza Mszy świętej i sakramentu pokuty. Cieszy zatem fakt, że wielu wiernych, którzy tęsknili za regularnym życiem sakramentalnym i wspólnotą parafialną, na nowo się odnalazło w swoich parafiach” – zaznacza ks. Niemira.
 
„Patrząc na mijający rok 2022 podkreśliłbym przede wszystkim, że naznaczony był przygotowaniem do obchodów jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej i nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej” – wymienia jako pierwsze z ważnych wydarzeń rzecznik prasowy diecezji. Od pierwszej niedzieli sierpnia rozpoczęła się diecezjalna nowenna stanowiąca przygotowanie do tych wydarzeń.
 
Niezwykle wymowna była diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę, podczas której zaproszono Maryję do nawiedzenia diecezji. Wzięło w niej udział blisko trzy tysiące wiernych wraz z ich duszpasterzami. Biskupwłocławski Krzysztof Wętkowski podczas rozważania apelowego na Jasnej Górze, 21 października wyjaśnił cel pielgrzymki: „Przychodzimy, aby powiedzieć, że w wizerunku Jasnogórskim zapraszamy Ciebie, Matko, do naszej diecezji, liczącej sobie 900 lat. Uważamy za łaskę, że nawiedzenie Matki Bożej odbędzie się roku jubileuszu 900-lecia diecezji. W ten sposób każda z 232 parafii przeżyje czas jubileuszu z Królową Polski”.
Kulminacyjnym momentem a jednocześnie zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, 22 października, któryprzed błogosławieństwem i rozesłaniem odczytał akt zaproszenia Matki Bożej do nawiedzenia Diecezji Włocławskiej w znaku Ikony Jasnogórskiej.

Ks. Niemira przypomniał, że Nawiedzenie Matki Bożej rozpocznie się 22 kwietnia 2023 r. w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, a zakończy się 16 marca 2024 r. w bazylice katedralnej we Włocławku. W tym samym dniu uroczyście zainaugurowane zostaną także obchody Jubileuszu 900-lecia istnienia Diecezji.

Spośród innych wydarzeń rzecznik prasowy wymienił zakończenie prac nad syntezą diecezjalnego etapu Synodu o synodalności. „Synodalność napawa nadzieją na odrodzenie Kościoła” – to jeden z głównych wniosków, jaki można wysnuć z dyskusji odbywających się w diecezji włocławskiej w ramach spotkań synodalnych.W diecezji powstały liczne grupy synodalne.Po dwuletniej izolacji spowodowanej pandemiąkoronawirusa, ludzie zaczęli się spotykać i ze sobą rozmawiać orzeczywistości obserwowanej w Kościele: szczerze, otwarcie, bez lęku ikrytyki. Z relacji księży i świeckich koordynatorów można było się dowiedzieć, że zkolejnymi tygodniami i miesiącami rosło zainteresowanie synodem ze strony świeckich,którzy sami szukali kontaktu i możliwości zabrania głosu.
 
Ks. Niemira poinformował, że do końca maja br. do diecezjalnego koordynatora synodu napłynęło 128 syntez. Wśród nich znalazły się zbiorcze syntezy dekanalne, parafialne, wspólnot działających na terenie diecezji oraz 21 syntez indywidualnych.Wśród nich znajduje się głos ks. bp. Wiesława Meringa. Biskup Włocławski senior wyraził nadzieję, że „synod ożywi wiarę Ludu Bożego w to, że w Piśmie Świętym Kościół słyszy głos żywego Boga z Synaju i głos Jezusa Chrystusa – swojego Założyciela i Pana”. Biskup włocławski senior przypomniał, że zadaniem Kościoła jest stanie na straży Tradycji oraz troska o rodzinę. Stwierdził też, że „świeccy bronią dziś Ewangelii, głosząc ją bezinteresownie i gorliwie; bronią swoich duszpasterzy; wiele razy zawstydzają odwagą i bezkompromisowością duchownych”.
 
Kończący się rok 2022 mijał w cieniu toczącej się na Ukrainie wojny. Jak przypomniał ks. Niemira, Kościół w Polsce, w tym Diecezja Włocławska włączyły się w pomoc napływającym do Polski wojennym uchodźcom. „Nie sposób wymienić wszystkich działań prowadzonych przez diecezję – zaznacza rzecznik prasowy. – Najpierw wskazałbym na modlitwę o pokój, o zakończenie wojny i za wszystkie jej ofiary. Już w Środę Popielcową bp Krzysztof Wętkowski sprawował w tej intencji Mszę św., a następnie w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca br., dokonał aktu oddania Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. W tej intencji modlono się we wszystkich parafiach diecezji”.
 
Spośród innych działań, ks. Niemira wymienił te stanowiące przykład wielomiesięcznego zaangażowania diecezji: zbiórki pieniężne na pomoc uchodźcom, zbiórki odzieży i artykułów spożywczych oraz higienicznych, wysyłki darów bezpośrednio do konkretnych parafii na Ukrainie, przyjęcie rodzin z Ukrainy pod dach seminarium duchownego, ośrodków rekolekcyjnych, plebanii, świetlić i budynków parafialnych; akcje Caritas diecezjalnej, działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, pomoc w nauce języka polskiego, pośrednictwo w podjęciu pracy, umożliwienie uczestnictwa we Mszy św. w obrządku greckokatolickim w jednym z włocławskich kościołów. „Przypomnę także, że grupa kleryków wraz z rektorem seminarium pojechała na granicę, by tam bezpośrednio włączyć się w wolontariat pierwszego kontaktu dla uciekających przed wojną Ukraińców. Zresztą także i inni wierni z diecezji organizowali się i jechali, by pomóc na granicy” – wylicza ks. Niemira.