Obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w diecezji włocławskiej
13 listopada 2018 r.Patriotycznie i koncertowo u Najświętszego Zbawiciela we Włocławku
W kościele Najświętszego Zbawiciela we Włocławku przez cały rok 2018 odbywały się koncerty i programy patriotyczne związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz z okazji parafialnych jubileuszy.
W kolejne niedziele od 14 października do 18 listopada występowali:
- Orkiestra z ZSS z koncertem papieskim i patriotycznym,
- Organista z Torunia, p. Marcin Łęcki z małżonką Anną, z muzyką organową i wokalną,
- Baryton Aleksander Kamedulski, student muzyki wokalnej z Mediolanu i organista Zbigniew Wiśniewski z Ciechocinka zaprezentowali program muzyki religijnej na Mszy św. za Ojczyznę oraz koncert muzyki patriotycznej.
- Chór Canto z ZSM z bogatym programem muzyki chóralnej – religijnej i patriotycznej.
W tym czasie szkoły działające na terenie parafii przedstawiły programy religijne i patriotyczne:
- Zespół Szkół Ekonomicznych zaprezentował program pod tytułem: „Wdzięczni za dar wolności”
- Nauczyciele z Zespołu Szkół nr 3 przedstawili program patriotyczny p.t. „Ta, co nie zginęła”
- Szkoła Podstawowa nr 14 zaprezentowała program p.t.: „ Polska miłością wskrzeszona” oraz w dniu 11 listopada zorganizowała ognisko patriotyzmu przy pomniku AK połączone ze wspólnym śpiewem pieśni i piosenek patriotycznych.
Powyższe programy i koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem włocławian oraz dużym aplauzem dla wykonawców. Organizatorem całości był ks. proboszcz Zbigniew Szygenda, a fundatorem – parafia Najświętszego Zbawiciela.
Ks. Zbigniew Szygenda
Wieczornica religijno-patriotyczna w Parafii św. Maksymiliana we Włocławku
Jednym z elementów obchodów wyjątkowego Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w parafii była Wieczornica religijno-patriotyczna zatytułowana „Polonia semper fidelis”, która miała miejsce w kościele św. Maksymiliana we Włocławku w niedzielę 11 listopada 2018. Składały się na nią teksty narracyjne, ilustrowane poezją oraz pieśniami powstałymi w tamtych czasach. W końcowej części wieczornicy przypomniane zostały słowa największych Polaków i ludzi Kościoła, które wypowiedzieli o Ojczyźnie i miłości do niej: św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
W trwającym nieco ponad godzinę spektaklu wzięli udział członkowie wspólnoty parafialnej, głównie młodzi, wraz z ks. Damianem Pluskotą i ks. Lesławem Politowskim, którzy przygotowali program. Śpiewała parafialna Schola „Veniteadoremus”.
ks. Lesław Politowski
Posada
Uroczystości jubileuszowe 100-lecia niepodległości Polski w Posadzie odbyły
się 9.11.2018 roku ,a rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, której
przewodniczył ks. proboszcz Jan Kozłowicz. Liturgię ubogacił
miejscowy chór "Adoremus" i Orkiestra Strażacka pod kierunkiem Pana Pawła
Grzybowskiego. Druga część uroczystości miała miejsce w miejscowym pałacu, gdzie można było obejrzeć przygotowaną wystawę malarstwa i fotografii przedstawiającą tematykę lokalnej historii. Organizatorem uroczystości było "Koło Pałacowe Posada".
Ks. Jan Kozłowicz
Rychwał
Uroczystości jubileuszowe 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzone były w dniach 10-11 listopada br.
10 listopada miało miejsce spotkanie w miejscowości Grabowa przy grobie-pomniku poświęconym powstańcom styczniowym, gdzie zaprezentowany został program słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Rychwała. Na zakończenie odmówiono modlitwę w intencji Ojczyzny.
Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w hali widowiskowo- sportowej w Rychwale przygotowany przez Orkiestrę Dętą Qantum - OSP Rychwał. W koncercie wzięło udział ponad 250 artystów a na widowni zasiadło ponad 1000 osób, co jest swego rodzaju rekordem.
11 listopada sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny, o godz. 12.00. odśpiewano Hymn Państwowy, włączając się w ogólnopolską akcję śpiewu Hymnu w tym dniu. Następnie zostały złożone kwiaty na Placu Wolności pod obeliskiem odsłoniętym w dniu 7 października br.
Ks. Marek Molewski
Zakrzewo
8 listopada w Domu Kultury w Zakrzewie odbył się montaż słowno-muzyczny pt. „I łzą serdeczną zabłyśnie Wam oko…” w wykonaniu seniorów Stowarzyszenia Klub Seniora 50+, Zespołu muzyczno-wokalnego RETRO oraz Kabaretu „Byle do setki” z Domu Kultury w Zakrzewie.
9 listopada o godzinie 11.11 na placu przed budynkiem Domu Kultury w Zakrzewie w ramach ogólnopolskiej akcji pn. „Rekord dla Niepodległej” miało miejsce wykonanie hymnu narodowego z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Sędzinie, Zespołu Szkół w Zakrzewie oraz Szkoły Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Siniarzewie.
11 listopada została odprawiona uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym na której były obecne poczty sztandarowe Ochotniczych Staży Pożarnych z Zakrzewa i Gęsina i Zespołu Szkół w Zakrzewie. Po Eucharystii złożono kwiaty przy pomniku poległych, następnie wszyscy udali się do Domu Kultury na koncert pod tytułem „Niezwykła, Niepodległa, Niepokonana” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Zakrzewie.
Świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości u Pani Charłupskiej
Dnia 11 listopada w sanktuarium Matki Bożej Księżnej Ziemi Sieradzkiej wierni wraz z duszpasterzami 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczyste obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów na grobie nieznanego żołnierza. Następnie wierni zgromadzeni w świątyni uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym, który został przygotowany przez druhów OSP w Charłupi Małej wraz z dziećmi i młodzieżą miejscowej parafii. Uczestnicy mogli współtworzyć wydarzenie włączając się w śpiew pieśni patriotycznych oraz modlitwę w intencji Ojczyzny. Centralnym punktem świętowania była Eucharystia sprawowana przez Księdza Prałata Kustosza. Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy wierni i zaproszeni goście udali się pod Strażnicę OSP Charłupia Mała, aby tam wspólnie cieszyć się z odzyskanej wolności.
Ks. Sebastian Szkop