Muzeum Diecezjalne: wystawa dokumentów i ksiąg rękopiśmiennych na 900-lecie Diecezji Włocławskiej
26 stycznia 2024 r.Najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Diecezjalnym ze zbiorów Archiwum Diecezjalnego i Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku prezentuje jedne z najstarszych i najcenniejszych obiektów związanych z dziejami biskupstwa włocławskiego.
Wybrane księgi i dokumenty pokazane są w kilku salach stałej ekspozycji muzeum. Wszystkie zaprezentowane obiekty na co dzień dostępne są tylko dla naukowców. Stanowią cząstkę zaskakująco dużego zbioru, jeżeli brać pod uwagę dramatyczną niejednokrotnie historię regionu. Zawdzięcza się to dbałości i opiece jaką były zawsze otaczane, zarówno przez biskupów, którzy widzieli potrzebę zachowania dziedzictwa dawnych wieków, jak i archiwistów, bibliotekarzy, księży, którzy gromadzili i opracowywali zbiory.
Niezbędna jest również konserwacja, aby obiekty mogły być wypożyczane na wystawy lub mogli z nich korzystać badacze. Chodzi także o walor estetyczny, który pozwala zyskać nie tylko wiedzę historyczną, ale i wartość emocjonalną, jaką daje kontakt z dziełem sztuki. Dzięki zrozumieniu tych potrzeb w diecezji od wielu już lat wybrane zabytki z Archiwum Diecezjalnego i Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku są poddawane konserwacji przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu możliwe było zaprezentowanie niektórych z nich po raz pierwszy na wystawie. Te obiekty to unikatowe dziedzictwo historyczne, kulturalne i artystyczne diecezji.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia muzeum (wtorek-piątek 9.00-15.00, sobota 9.00-14.00; ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem, wejście na wystawę o pełnych godzinach; rezerwacje grupowe tel.: 532 860 044).
"Splendor diecezji - konserwacja zabytków piśmiennictwa na 900-lecie diecezji włocławskiej", zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Całkowita wartość zadania: 92 000,- zł., w tym dofinansowanie: 72 000,- zł.
Ks. Zbigniew Łukasik
dyrektor muzeum
Foto: Wojciech Kaczmarek