Lubicz Górny: parafialna pielgrzymka do Włoch
12 sierpnia 2021 r.W dniach od 2 do 11 sierpnia br. z inicjatywy ks. Mariusza Staszaka, wikariusza parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława w Lubiczu Górnym, odbyła się pielgrzymka do Włoch. Podobnie jak w roku ubiegłym, przygotowania do wyjazdu wiązały się z wieloma trudnościami, ze względu na niepewną sytuację pandemiczną i liczne ograniczenia z niej wynikające (m. in. konieczność posiadania paszportów covidowych). Pomimo tych przeciwności, udało się zorganizować ponad pięćdziesięcioosobową grupę pielgrzymów, by nawiedzić miejsca szczególnie bliskie sercom polskich katolików na włoskiej ziemi.
Pobyt na Półwyspie Apenińskim pielgrzymi rozpoczęli od zwiedzania San Marino, gdzie dzięki życzliwości i troskliwej opiece miejscowego księdza proboszcza, wieczorem uczestniczyli w Eucharystii. Kolejnym punktem w programie pielgrzymki była wizyta w Asyżu i zwiedzanie Bazyliki Matki Bożej Anielskiej, w której znajduje się Porcjunkula – mały kościółek własnoręcznie odnowiony przez św. Franciszka. Czas spędzony w Asyżu zaowocował przede wszystkim wielkimi przeżyciami duchowymi, dzięki Eucharystii sprawowanej w miejscu, gdzie nieustannie odczuwa się obecność św. Franciszka i św. Klary.
Najbardziej wyczekiwanym przez pielgrzymów miejscem był oczywiście Rzym, który z uwagą zwiedzali przez wiele godzin. Uczestnicy nawiedzili Bazylikę św. Jana na Lateranie oraz Papieskie Sanktuarium Świętych Schodów (Scala Santa). Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiły również charakterystyczne dla Rzymu miejsca, między innymi: Koloseum, Panteon czy Forum Romanum. Najważniejszą chwilą pobytu w Wiecznym Mieście było dla wielu zwiedzanie Bazyliki św. Piotra i możliwość modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II.
Następnie pielgrzymi odwiedzili Monte Cassino, a więc opactwo benedyktyńskie, a także Polski Cmentarz Wojenny, gdzie sprawowana była Msza święta. Była to okazja do modlitwy za Ojczyznę, a także w intencji wszystkich, którzy oddali za nią swoje życie, szczególnie za żołnierzy Drugiego Korpusu Polskiego poległych tam w 1944 r.
Wielką atrakcją dla wszystkich był rejs do Wenecji. Na miejscu pielgrzymi zapoznali się z historią miasta na wodzie oraz zwiedzili najważniejsze jego zabytki: Bazylikę św. Marka, Pałac Dożów i wiele innych przepięknych miejsc. Dzięki Bożej opiece i ludzkiej życzliwości wyjazd zakończył się szczęśliwie, a uczestnicy powrócili z radością, mocą duchowych przeżyć, a także z nadzieją na kolejne wspaniałe pielgrzymki.