Liturgia Męki Pańskiej we włocławskiej katedrze


7 kwietnia 2023 r., tekst: dk. MM; foto: ks. JG

Liturgia Męki Pańskiej we włocławskiej katedrze

W Wielki Piątek o godz. 18.00 w bazylice katedralnej rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. prał. Michał Krygier, kustosz bazyliki. W nabożeństwie uczestniczyli: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, biskup senior Stanisław Gębicki, kapituła katedralna, profesorowie i moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego, alumni, siostry zakonne oraz wierni świeccy.
 
Po wysłuchaniu czytań ze Starego i Nowego Testamentu oraz opisu Męki Pańskiej według św. Jana, śpiewanej przez diakonów i chór katedralny, ks. prał. Krygier wygłosił homilię.
 
Kaznodzieja wskazał, że każdy ma swoją Golgotę – „To miejsce bardzo osobiste, w którym cierpisz, gdzie jest najmroczniej, gdzie zostałeś sponiewierany, szczególnie przez grzech”. Rozważając dalej, wskazał, ze wydarzenia Męki i Śmierci Jezusa trwają nadal w dzisiejszym świecie. „Mimo, że po śmierci Jezusa nie zniknęło cierpienie, to nabrało ono innego wymiaru. Od tamtego Wielkiego Piątku już nikt nie cierpi w opuszczeniu, bo jest przy nim Chrystus” – zapewniał homilista.
 
Wskazując na zakryty jeszcze materiałem Krzyż Tumski, ks. Krygier, zachęcał do oddania czci i pokłonu wdzięczności Jezusowi za wydarzenia zbawcze, których dokonał dla nas.
 
Na zakończenie przewodniczący Liturgii Wielkiego Piątku wybiegając w przyszłość, wskazał na potrzebę głębokiego spojrzenia na Święte Triduum Paschalne. „Dziś nasza świątynia wygląda trochę inaczej, ale wkrótce wszystko wróci na swoje miejsce – zapełni się tabernakulum, zapłonie paschał, poświęcona zostanie woda. Niby wszystko będzie po staremu. Jednak biada nam, gdyby tak miało się stać. Bo Chrystus mówi: Oto wszystko czynię nowe. Pozwólmy Mu zrobić remont naszych serc” - zakończył Kustosz bazyliki katedralnej.
 
Kolejnym punktem wielkopiątkowej liturgii było odsłonięcie i adoracja drzewa krzyża, na którym dokonało się zbawienie świata oraz zwycięstwo Jezusa nad śmiercią i szatanem. 
 
Choć w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy św., to jednak nie przestaje karmić swoich wiernych Ciałem Chrystusa. Komunia św. była szczególnym momentem zjednoczenia ze Zbawicielem, który umiłował człowieka aż do śmierci. 
 
Ostatnią częścią Liturgii Męki Pańskiej było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego grobu.
 
W głębokim przeżyciu liturgii pomagał chór katedralny pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego.