Licheń: 40. Pielgrzymka Ludzi Pracy


29 sierpnia 2022 r., JZ

Licheń: 40. Pielgrzymka Ludzi Pracy

Pod hasłem „Z Maryją obronimy rodziny” w niedzielę, 28 sierpnia do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej po raz 40. przybyła Pielgrzymka Ludzi Pracy. Pielgrzymi, którzy przed południem wyruszyli z kościoła pw. św. Wojciecha w Koninie, zawierzali Bogu wszystkie swoje sprawy podczas Mszy Świętej o godz. 16.00 w licheńskiej bazylice odprawionej w intencji rodziny i ojczyzny.
 
Ponad stu uczestników wraz z prowadzących pielgrzymkę klerykiem Radosławem Kurzypem, zostało tradycyjnie powitanych przez księży marianów przed pomnikiem św. Jana Pawła II umiejscowionym przy licheńskim kościele parafialnym. Głównemu punktowi jubileuszowej pielgrzymki – Mszy Świętej przewodniczył ks. kan. dr Henryk Witczak, proboszcz konińskiej parafii pw. św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika. W liturgii uczestniczyli także m. in. ks. kan. dr Zbigniew Cabański, dziekan dekanatu konińskiego II, ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej diecezji włocławskiej wraz z prezes Mariolą Rakiewicz, przedstawiciele Konfraterni im. bł. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Wojciecha w Koninie i NSZZ „Solidarność” kopalni Konin wraz z pocztem sztandarowym.
 
W uroczystej procesji wejścia otwierającej liturgię wniesione zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana NSZZ „Solidarność”.
 
Zebranych w bazylice powitał ks. Adam Stankiewicz MIC, który podkreślał, że pielgrzymi przybywają do Maryi, Patronki szczęścia rodzinnego. – Witamy was u Matki Świętej Rodziny, u Matki rodziny ludzkiej. Przychodzicie, by nabrać nowego ducha, pokrzepić osłabłe kolana, dłonie, dziękować za dar powołania rodzinnego, małżeńskiego, zawodowego. Dziękujemy dziś Bogu za dar rodziny, która potrzebuje ochrony, naszego wsparcia, naszej modlitwy, by była Bogiem silna – mówił ksiądz wicekustosz.
 
Do pielgrzymów zebranych „u tronu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski” swoje słowo skierował biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. „Postawa dziękczynienia jest charakterystyczna dla człowieka pokornego, świadomego, że nic nie dzieje się bez przyzwolenia Pana Boga. Właśnie takiej postawy uczy ans dzisiejsza liturgia Słowa. (…) Pierwszą szkołą kształtująca właściwe postawy oraz relacje z Bogiem i ludźmi jest rodzina.
 
Dlatego cieszę się i dziękuję wam, ze podczas tego pielgrzymowania w sposób szczególny modlicie za rodziny”, pisał ksiądz biskup prosząc o modlitwę za rodziny, by były wierne Bogu, krzyżowi i Ewangelii, jak zachęcał do tego św. Jan Paweł II podczas wizyty w Licheniu w 1999 r.
 
– W każdej rzeczywistości jest jakaś hierarchia osób, hierarchia ważności. W każdym społeczeństwie są ludzie, którzy chcą uchodzić za ważniejszych, lepszych, za tych, którym więcej się należy – zauważył w homilii ks. Witczak.  – Urzędy, władza, układy… to wszystko nie jest ważne. Ważne jest, by żyć w zgodzie z Bogiem. Niezależnie od tego, na jakim miejscu usiądziemy, nagroda jest ciągle ta sama – osiągnięcie zbawienia. Skoro Bóg wszystkich w ten sam sposób nagradza, czy nie powinniśmy czerpać z tego wzorca? Mamy jeden i ten sam cel, dobro naszej ziemskiej ojczyzny, byśmy tutaj mogli bez obaw oczekiwać na pokój w domu Ojca, bo nasza ojczyzna jest w niebie – podkreślił ksiądz kanonik.
 
Jubileuszowe spotkanie zakończono pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i modlitwie  złożono kwiaty oraz znicze.