Nie zabraknie nam chleba, gdy zrozumiemy, że żywności nie wolno marnować – mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek 2022, które świętowano w podwłocławskim Kruszynie 28 sierpnia.
Na lotniku włocławskiego aeroklubu, na którym w 1991 r. papież Jan Paweł II sprawował Mszę św., biskup włocławski przewodniczył dziękczynnej Eucharystii za tegoroczne plony ziemi. We wspólnym dziękczynieniu, wraz z licznie przybyłymi rolnikami, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
W homilii bp Wętkowski zachęcił zgromadzonych do wdzięczności Bogu za Jego błogosławieństwo oraz nieustannego otwierania się na Boże dary.
Odwołując się do Ewangelii z dnia podkreślił, że ziemskie życie Jezusa zawsze związane było z zajmowaniem ostatniego miejsca, od Betlejem przez Nazaret, aż po Golgotę. Wskazał również, ze Chrystus, poza realną obecnością w Eucharystii, utożsamia się z ludźmi słabymi, potrzebującymi wsparcia i opieki, mówiąc: „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”.
Nawiązując do informacji o możliwych kłopotach z żywnością, przywołał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Nie zabraknie nam chleba i nie może zabraknąć, gdy sprawiedliwie będzie dzielony”. W tym kontekście zaapelował o szacunek dla chleba oraz przestrzegł przed wszelką nieuczciwością. – Nie zabraknie nam chleba, gdy zrozumiemy, że żywności nie wolno marnować. (…) Nie zabraknie nam chleba i żywności, gdy jego dzielenie nie będzie w rękach tych, którzy wykorzystując trudną sytuację będą dyktować ceny dla chęci własnego zysku – mówił bp Wętkowski, upominając się jednocześnie, o szacunek dla produkowanej żywności oraz godziwą zapłatę za pracę rolników.
Wskazując na chleb i wieńce dożynkowe, pasterz diecezji podkreślił, że są one symbolami współpracy człowieka z Bogiem. – Rolnik przygotowuje glebę, zasiewa nasiona, troszczy się o uprawę, zbiera plony. Ale to Bóg daje wzrost. On jest źródłem życia. Od Niego wszystko zależy – tłumaczył, przestrzegając przed pokusą zwiększania wydajności ziemi ze szkodą dla natury.
Kończąc, bp Wętkowski, przypomniał zgromadzonym, że najważniejszym terenem, który trzeba uprawiać jest własne serce.
Po zakończonej Mszy św. biskup diecezjalny poświęcił wieńce dożynkowe.
Współorganizatorem tegorocznych Dożynek w Kruszynie byli: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Diecezja Włocławska, Powiat Włocławski, Gmina Włocławek i Miasto Włocławek.