Diecezjanie włocławscy czuwali na Jasnej Górze


4 marca 2023 r., Marta Bychowska

Diecezjanie włocławscy czuwali na Jasnej Górze

W dniach 3-4 marca, na Jasnej Górze, odbyło się całonocne czuwanie zorganizowane przez parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Apostoła we Włocławku. Wśród przybyłych pielgrzymów byli m. in.: wierni z parafii Najświętszego Zbawiciela z Włocławka, św. Mikołaja z Dąbia nad Nerem, a także uczniowie ZSK im. ks. Jana Długosza. Ponadto w ramach projektu „Z Kujaw i Pomorza do Lizbony” była tam również obecna młodzież przygotowująca się do wyjazdu na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Data tego spotkania nie była przypadkowa, gdyż zostało ono zorganizowane dokładnie rok przed nawiedzeniem Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej i jednocześnie kilka godzin przed misjami świętymi w parafii organizującej to spotkanie.
 
Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 21.00, Apelem Jasnogórskim, poprowadzonym przez ks. kan. Romana Żerkowskiego, proboszcza parafii Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła.
 
Następnie ks. Szymon Jastrzębski, wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela, wygłosił katechezę pt. „Przez Matkę do Syna - 900 lat Diecezji Włocławskiej”. Ukazał on znaczenie wizerunku Matki Bożej w historii każdego człowieka i całego narodu polskiego. Zwrócił też uwagę na znacznie powstania diecezji kujawsko-kaliskiej, zwracając się do słuchaczy z pytaniem: "Dlaczego Częstochowa w diecezji włocławskiej?" Przypomniał też o maryjnej pobożności bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na zakończenie zachęcił wszystkich do pielęgnowania, rozwijania ducha wiary i patriotyzmu we własnym sercu oraz przekazywania tych wartości kolejnym pokoleniom.
 
Po konferencji nadszedł moment na indywidualną modlitwę i uwielbienie Boga poprzez adorację Najświętszego Sakramentu. Był to czas dla zgromadzonych na osobiste spotkanie z Jezusem i wsłuchiwanie się w Jego słowa oraz skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Ponadto młodzież przygotowująca się na ŚDM ubogaciła to spotkanie rozważaniami i pieśniami.
 
Kulminacyjnym punktem czuwania była Eucharystia sprawowana o północy pod przewodnictwem ks. Przemysława Pilarskiego, wikariusza parafii Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła, podczas której homilię wygłosił ks. Karol Łazik. Podkreślił, że najważnieszym motywem przyjazdu na Jasną Górę było pragnienie spotkania z Jezusem i Jego Matką. Zaznaczył też, że Jezus pragnie mieć w ludziach przyjaciół, a nie niewolników i najemników. Przekonywał również, że wyznacznikiem przyjaźnie z Jezusem jest realizacja przykazań, które nie ograniczają wolności człowieka, ale do wolności prowadzą.
 
Po chwili odpoczynku miała miejsce modlitwa różańcową w intencjach pielgrzymów.
 
Czuwanie zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem ks. Artura Kosierba, wikariusza parafii Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła oraz uroczyste błogosławieństwo misyjne, po którym pielgrzymi wyruszyli w drogę do domu.