Bp Mering na obchodach Dnia Judaizmu: "Nie można czcić Boga gardząc człowiekiem"
19 stycznia 2018 r., tekst: ks. Krzysztof Mętlewicz; zdjęcia: ks. Julian Głowacki, ks. Janusz BartczakJuż po raz XXI w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Judaizmu. W naszej diecezji obchody tego wydarzenia od początku odbywały się w Sieradzu.W tym roku, 19 stycznia, przeżywaliśmy go po raz dziesiąty.
Zaproszonych na uroczystość gości powitali gospodarze wydarzenia: ks. inf. Marian Bronikowski, proboszcz sieradzkiej fary oraz p. Paweł Osiewała, prezydent Miasta Sieradza. Obchody uświetniła obecność ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa oraz wielu znamienitych gości. Wśród nich należy zauważyć p. Michaela Josepha Schudricha, Naczelnego Rabina Polski. W swoim wystąpieniu wyjaśnił zebranym wymowę tegorocznego hasła: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57, 19). Zaapelował za prorokiem Izajaszem, byśmy życzyli sobie wzajemnie pokoju (hebr. szalom), tym, którzy są nam bliscy, jak i tym, od których różnimy się poglądami, racjami czy wyznawaną wiarą.
Kolejnym prelegentem był p. Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wygłosił referat „Karol Wojtyła a Holocaust”. Przywołał on wiele ciekawych i nieznanych wcześniej wydarzeń z życia młodego Karola Wojtyły, który bardzo mocno rozwinął dialog żydowsko-katolicki. Bezpośrednio po tym wystąpieniu głos zabrali p. Joanna Sobolewska-Pyz, p. Anna Kołacińska-Gałązka oraz p. Jacek Gałązka - autorzy obecnej na obchodach wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”.
Głos zabrała również s. Małogorzata Krupecka USJK, która zapoznała słuchaczy z fragmentami „Kroniki okupacyjnej”. W swojej prelekcji przybliżyła ona słuchaczom niesamowitą historię Polaków i Żydów, którzy żyli wspólnie w Sieradzu, zaś w czasie II wojny światowej ponieśli niewinną śmierć.
Na zakończenie I części obchodów zebrani wysłuchali krótkiego koncertu żydowskich pieśni, który zaprezentował p. Symcha Keller, przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Akompaniował mu na gitarze p. Paweł Stępniak.
Podsumowania wszystkich wystąpień dokonała p. Rut Cohen Dar, Ambasador Izraela w Polsce oraz Pasterz Diecezji. Ksiądz Biskup podkreślił wielką rangę obchodzonej uroczystości, odwołując się do pięknej historii i kultury, która istniała przez setki lat między Polakami i Żydami. Zaapelował również o pamięć, która jest naszym wspólnym obowiązkiem i zadaniem. "Ludzie żyją tak długo, jak długo się o nich pamięta", powiedział bp Mering, dodając, że "nasza pamięć jest zatrzymaniem tych wszystkich strasznych wydarzeń, które miały miejsce w czasie drugiej wojny światowej. Bezpośredni świadkowie tamtych wydarzeń umierają, dlatego ważne jest powtarzanie, przekazywanie kolejnym pokoleniom tego, co się wydarzyło". Biskup Włocławski podkreśliłe też konieczność przywiązywania uwagi do wypowiadanych słów, które mają wielką moc. Cytując frgment wstępu do książki "Prorocy" Abrahama Heschel'a powiedział,że "Hitler i jego zwolennicy zdobyli władzę nie przy pomocy broni maszynowej, ale poprzez słowa; i to słowa przekazujące upadlające spojrzenie na człowieka, wyrastające z pogardy wobec Boga. Tymczasem nie można czcić Boga, gardząc jednocześnie człowiekiem. Jeżeli to nie jest stosowne pouczenie dla nas - chrześcijan i Żydów - dziś, to chyba musielibyśmy jeszcze raz przemyśleć całą tamtą zbrodnię. Uważam, że to jest niesłychanie trafne nazwanie rzeczywistości. Nie można skupić się na Bogu gardząc człowiekiem, a można dojść do zdobycia nienawistnej władzy bez karabinów maszynowych", powiedział Pasterz Diecezji. "Dzień Judaizmu, to okazja do uzewnętrznienia naszej solidarności z ofiarami zagłady oraz naszego sprzeciwu wobec zezwierzęcenia człowieka. Najbardziej zdecydowane potępienie tego, co się stało, to także szukanie sposobu na uniknięcie możliwości powtórzenia, choćby w najmniejszym stopniu tego, co jest czarną plamą w historii Europy. Nie widzę innej drogi niż tę, że nie można czcić Boga gardząc człowiekiem" - zakończył bp Mering.
W spotkaniu uczestniczyli także m.in. ks. prof. UKSW Mirosław Mejznera, rektor WSD Pallotynów w Ołtarzewie, władze lokalne oraz licznie zgromadzona młodzież z sieradzkich szkół.
Druga część Dnia Judaizmu miała miejsce przy ścianie memorialnej na placu świątynnym przy sieradzkiej kolegiacie. Modlitwę poprowadził Biskup Włocławski i p. Symcha Keller, a następnie licznie zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły światło pamięci pod tablicami upamiętniającymi sieradzan pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej.