Benedykt XVI a diecezja włocławska (cz. 2)


31 grudnia 2022 r., ks. AN

Benedykt XVI a diecezja włocławska (cz. 2)

Nie tylko jubileusz 600-lecia konsekracji katedry we Włocławku świadczy o związkach zmarłego dziś papieża emeryta z diecezją włocławską. Kościół Włocławski otrzymał wiele innych znaków bliskości papieża Benedykta XVI i to od pierwszych miesięcy jego pontyfikatu.
 
Wizyta ad limina biskupów włocławskich
 
W pierwszym roku pontyfikatu Benedykta XVI, w dniach od 21do 26 listopada 2005 r. odbyła się wizyta ad limina Apostolorum polskich biskupów. W gronie nawiedzających progi apostolskie, zdających sprawozdanie z życia diecezji w watykańskich Kongregacjach znaleźli się biskupi z Włocławka. Hierarchowie odwiedzili również groby Apostołów św. Piotra i Pawła i nawiedzają rzymskie bazyliki. Każdy biskup odbywa taką wizytę co 5 lat. Obowiązek wizyty ad limina apostolorum nakłada na każdego biskupa Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 399 i 400) w celu złożenia Papieżowi sprawozdania ze stanu powierzonej mu diecezji. Ojciec Święty przyjmuje każdego biskupa na osobistej audiencji, podczas której omawiane są sprawy dotyczące diecezji.
 
W czwartek 24 listopada o godz. 18.30 Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji ówczesnego biskupa włocławskiego Wiesława Meringa wraz z ówczesnym biskupem pomocniczym Stanisławem Gębickim i biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim. Spotkanie odbyło się na drugim piętrze Pałacu Apostolskiego w papieskiej bibliotece. Księżom biskupom towarzyszyli: ks. prał. Marek Sobociński, ks. Roman Walczak i ks. Sławomir Deręgowski. Zgodnie z ceremoniałem papieskim, towarzyszącym oficjalnym wizytom na Watykanie, grupę z Włocławka przywitał i wprowadził do biblioteki przedstawiciel Prefektury Domu Papieskiego. Audiencja rozpoczęła się oddaniem czci Ojcu Świętemu, ucałowaniem Pierścienia Rybaka i serdecznym przywitaniem. Każdy z uczestników przedstawił się osobiście wypowiadając kilka słów o swojej aktualnej pracy. Następnie był czas na wspólną fotografię. W sali wraz z Papieżem pozostali tylko księża biskupi rozpoczynając zasadniczą część spotkania – rozmowę na temat diecezji. Ojciec Święty z wielkim zainteresowanie wysłuchał słów wprowadzenia wygłoszonych przez Biskupa Ordynariusza. Następnie Benedykt XVI pytał o stan katechizacji w diecezji włocławskiej, o katechezę sakramentalną, szkolną i parafialną, formy jej realizacji i perspektywy pogłębienia. Z żywym zainteresowaniem pytał o seminarium duchowne, o liczbę kleryków i przebieg formacji kandydatów do kapłaństwa, o znaczenie pogłębionego wykształcenia i miejsce, jakie zajmuje w niej filozofia, a szczególnie metafizyka. Bp Wiesław Mering do dziś wspomina pytanie Benedykta XVI o wykłady z metafizyki w diecezjalnym seminarium. Audiencja zakończyła się Błogosławieństwem Apostolskim udzielonym wszystkim wiernym diecezji włocławskiej.
 
Beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego
 
16 września 2007 r. w Licheniu odbyła się beatyfikacja założyciela Zgromadzenia Księży Marianów – o. Stanisława Papczyńskiego (1631-1707). W przeddzień 15 września, na lądowisku opodal bazyliki licheńskiej, bp Wiesław Mering powitał legata papieskiego przybyłego na tę uroczystość – Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone. Wieczorem tego samego dnia, w bazylice, legat papieski przewodniczył nieszporom. Na początku liturgii gościa powitał bp Wiesław Mering, który w wygłoszonym po włosku przemówieniu podkreślił historyczny wymiar uroczystości odbywającej się w Licheniu, a także zauważył, że w przybyciu Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej odczytujemy znak życzliwości Ojca Świętego dla naszej diecezji.
 
Nazajutrz, w niedzielę 16 września, z udziałem prawie stu tysięcy wiernych, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w sanktuarium maryjnym w Licheniu odbyły się uroczystości beatyfikacyjne ojca Stanisława Papczyńskiego. Mszę św. przy polowym ołtarzu, zbudowanym na stopniach licheńskiej bazyliki, odprawił w imieniu Papieża watykański Sekretarz Stanu, kard. Tarcisio Bertone w koncelebrze ze 120 kardynałami, arcybiskupami, biskupami (w tym biskupami z Włocławka: Wiesławem Meringiem, Stanisławem Gębickim i Bronisławem Dembowskim) i księżmi z kraju i zagranicy. „Naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodnemu Słudze Bożemu Stanisławowi Papczyńskiemu, który poświęcił się modlitwie za zmarłych i nauczaniu ludu chrześcijańskiego, przysługiwał tytuł błogosławionego” – odczytał kard. Bertone po łacinie uroczystą formułę beatyfikacyjną, podpisaną przez Benedykta XVI.
 
Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański” w Castel Gandolfo  Benedykt XVI wspomniał o beatyfikacji o. Stanisława Papczyńskiego. „Dziś w Licheniu dokonuje się beatyfikacja założyciela księży Marianów. Jednocząc się w modlitwie z uczestnikami uroczystości, Jego opiece zawierzam wszystkich, a zwłaszcza chorych i osoby w podeszłym wieku” – powiedział Papież po polsku. Mówiąc o zasługach o. Papczyńskiego, Benedykt XVI podkreślił, że „był on gorącym czcicielem Niepokalanej Matki Boga, wielkim kaznodzieją i ojcem ubogich”.
 
Pokłosiem tej uroczystości była jeszcze jedna decyzja. Na wniosek ówczesnego Biskupa Włocławskiego, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 8 września 2009 r., na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego Benedykta XVI, wprowadziła do kalendarza diecezji wspomnienie dowolne bł. Stanisława Papczyńskiego, prezbitera, corocznie w dniu 18 maja.
 
Sanktuarium chrztu św. Maksymiliana Kolbe w Zduńskiej Woli otrzymało tytuł „Bazyliki Mniejszej”
 
24 listopada 2008 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą szczególnych uprawnień udzielonych jej przez papieża Benedykta XVI, na wniosek bp. Wiesława Meringa wydała dekret nadający kościołowi-sanktuarium poświęconemu czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli tytuł i godność „Bazyliki Mniejszej”.
 
Uroczystość nadania tego tytułu odbyła się w niedzielę Chrztu Pańskiego, 11 stycznia 2009 r. o godz. 12, a więc w 115. rocznicę urodzin św. Ojca Kolbe. Uroczystości przewodniczył urzędujący wówczas biskup włocławski Wiesław Mering, obecni byli: bp Stanisław Gębicki i bp Bronisław Dembowski, duchowni z diecezji włocławskiej, łódzkiej i kaliskiej, ojcowie franciszkanie z przedstawicielem Prowincjała zakonu i gwardianem klasztoru w Niepokalanowie, księża pallotyni i orioniści, siostry zakonne oraz licznie zgromadzeni wierni. Mszę koncelebrował także miejscowy proboszcz, ks. prał. Józef Nocny, który zabiegał o przyznanie tego tytułu, a który obchodził właśnie złoty jubileusz kapłaństwa. Uroczystość była transmitowana przez Radio Maryja.
Na początku Mszy św. kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Artur Niemira odczytał dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
 
„To wyróżnienie spotkało zduńskowolską świątynię ze względu na osobę św. Maksymiliana Marię Kolbego – powiedział w homilii bp Mering – gdyż Zduńska Wola jest miejscem jego urodzenia i w tym kościele parafialnym otrzymał on sakrament chrztu św. i bierzmowania. Tutaj wszystko się zaczęło, tu dosłownie zaczęła się droga jego świętości. To on czyni zaszczyt Zduńskiej Woli i diecezji włocławskiej, i to ze względu na jego świętość cieszymy się dziś nadaniem zaszczytnej godności temu kościołowi”. Ogłoszenie dekretu Stolicy Apostolskiej wypadło w 115 rocznicę chrztu św. Maksymiliana. Bp Mering podziękował Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za udzielony przywilej, Episkopatowi Polski za poparcie starań, Nuncjuszowi Apostolskiemu za przekazanie sprawy i poparcie jej w Stolicy Świętej. Ksiądz Biskup podkreślił, że to trzeci kościół w diecezji włocławskiej, który otrzymał ten zaszczytny tytuł, ale pierwszy parafialny cieszący się tym przywilejem. Jako pierwsza w diecezji włocławskiej tytuł bazyliki mniejszej otrzymała ponad sto lat temu Katedra Włocławska, drugą świątynią obdarzoną tą godnością jest bazylika w Licheniu.
 
Stulecie „Ateneum Kapłańskiego”
 
Z racji obchodzonego 9 maja 2009 r. we Włocławku jubileuszu stulecia istnienia „Ateneum Kapłańskiego”, najstarszego czasopisma teologiczno-naukowego w Polsce, wydawanego we Włocławku, Ojciec Święty Benedykt XVI skierował na ręce ówczesnego biskupa włocławskiego Wiesława Meringa okolicznościowy list, w którym wyraził uznanie dla środowiska Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, z którym czasopismo jest związane od początku swej działalności, jak też zapewnił o łączności z uczestnikami jubileuszu. Wspominając wśród grona autorów „Ateneum” kard. Karola Wojtyłę, swojego umiłowanego  poprzednika, kard. Stefana Wyszyńskiego i abpa Kazimierza Majdańskiego, Papież życzył, by wiedza teologiczna przekazywana na łamach czasopisma inspirowała młodych teologów do dalszych badań. Benedykt XVI nazywa „Ateneum Kapłańskie” znanym i ceniony czasopismem, które jest „bogactwem Kościoła w Polsce”. „Ateneum Kapłańskie” założone zostało we Włocławku w 1909 r. przez ks. Idziego Radziszewskiego, późniejszego założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, i od chwili powstania służy Bogu, Kościołowi i Polsce. Warte podkreślenia jest to, że list na stulecie „Ateneum Kapłańskiego” został osobiście podpisany przez Benedykta XVI.
 
Godności kościelne
 
Na koniec trochę statystyki. Za pontyfikatu Benedykta XVI zostały nadane godności papieskie kapłanom diecezji włocławskiej. Ojciec Święty do grona swoich „Prałatów Honorowych” przyjął 9 księży. Godność „Kapelana Jego Świątobliwości” otrzymało 21 księży diecezji włocławskiej. Natomiast 3 świeckich diecezjan otrzymało medal Benemerenti.
 
Opracował ks. A. Niemira