30 lat temu Jan Paweł II nawiedził Włocławek

6 czerwca 2021 r., al. MM

30 lat temu Jan Paweł II nawiedził Włocławek

30 lat temu, 6 czerwca 1991 r., w godzinach popołudniowych włocławską katedrę nawiedził św. Jan Paweł II. Ta wizyta była wielkim wyróżnieniem i zaszczytem dla Kościoła włocławskiego, a która wspominana jest przez wielu po dziś dzień. Pragnąc uczcić tę szczególną datę, w bazylice katedralnej odbyła się wspólna modlitwa dziękczynna za dar osoby św. Jana Pawła II. Szczególnym wyrazem dziękczynienia były Msze Święte sprawowane w niedzielę, 6 czerwca br.

Eucharystii o godz. 10.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Michał Krygier, proboszcz i kustosz bazyliki katedralnej.

„Dokładnie 30 lat temu, świat obiegła wiadomość o zamiarze pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Ale po pewnym czasie świat obiegła kolejna ważna wiadomość, szczególnie dla nas, włocławian, gdyż Jana Paweł II postanowił odwiedzić także Włocławek. Czy byliście, drodzy wtedy?” – pytał homilista. Zgromadzeni ze wzruszeniem potwierdzili swoją obecność na wydarzeniu sprzed 30 lat. W dalszej części homilii ks. Krygier wraz z zespołem muzycznym „Jordan” ze Zduńskiej Woli prosił o wylanie Ducha Świętego na każde spragnione serce w piosence religijnej „Niechaj zstąpi Duch Twój”.

Wspominając wydarzenia sprzed trzech dekad, kaznodzieja, przypomniał, że Jana Paweł II przybył do Włocławka z Olsztyna w czwartek, 6 czerwca 1991 r. Przywołał także obraz witającego Ojca Świętego tłumu. Ks. Krygier zachęcał by także i dziś wierni zgromadzeni w bazylice katedralnej uwielbiali Boga i wyrażali swoją miłość przez radość Temu, który porywa „chóry serc, zagarnięte przez Jedno Serce, to najłagodniejsze, najprostsze”.

„Jan Paweł II wchodząc do katedry witał się ludźmi przed katedrą i zgromadzonymi w bazylice katedralnej. Ale szedł prosto na spotkanie z Tym, który wisi na krzyżu Tumskim. Co mógł mu powiedzieć?” – zadał do refleksji pytanie kustosz katedry. Może były to słowa piosenki wyśpiewanej przez zespół Jordan: „Co zrobisz gdy zobaczysz Jezusa,/ Co zrobisz gdy przestanie istnieć czas?/ Co zrobiłeś ze swoim życiem/ Odpowiedzi przyjdzie czas/ Co zrobiłeś ze swoim życiem/ Odpowiedź kiedyś będziesz musiał dać”.

Następnie homilista przypomniał chwilę modlitwy Jana Pawła II przed obrazem bł. bp. Michała Kozala i w kaplicy NMP, gdzie święcenia kapłańskie przyjął ks. Stefan Kard. Wyszyński, duchowy Mistrz Papieża Polaka.

„Bo my wszyscy, księża, klerycy i wy, bracia i siostry, jesteśmy tu by wielbić, by oddawać chwałę, by wyznać, że Jezus jest Panem. Wielbić Boga za osobę Jana Pawła II” - zakończył ks. prał. Michał Krygier.

Wspólnej modlitwie towarzyszył swoim śpiewem zespół muzyczny „Jordan” ze Zduńskiej Woli.

Podczas wszystkich Mszy Świętych używane były pamiątki sprzed 30 lat. Ornat głównego celebransa, był ten sam, którego używał Jan Paweł II podczas Mszy Świętej. Podobnie ornaty księży koncelebrujących i dalmatyki diakonów. Używany był również tron (sedilla), na której siedział Papież Polak. Kielich używany w czasie Mszy Świętych był darem, który ofiarował katedrze włocławskiej Jan Paweł II.