Włocławski prezbiter obronił doktorat na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim

5 czerwca 2021 r., ks. JG

Włocławski prezbiter obronił doktorat na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim

Ks. Paweł Szczepaniak obronił 3 czerwca doktorat na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie na podstawie dysertacji zatytułowanej Beni ecclesiastici e politiche culturali a Ravenna tra Settecento e Ottocento alla luce delle visite pastorali dell'Arcivescovo Antonio Codronchi (1785-1826) („Dobra kościelne i polityka kultury w Rawennie na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku w świetle wizyt duszpasterskich arcybiskupa Antoniego Codronchi (1785-1826)”).

Promotorem liczącej 1317 stron  pracy była prof. Lydia Salviucci z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, a cenzorem prof. Barbara Ghelfi z Uniwersytet Bolońskiego. Obrona została oceniona na 10 punktów w 10-stopniowej skali.

Ks. Paweł Szczepaniak urodził się 10 marca 1984 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 2009 r i przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii św. Dominika w Chodczu, a następnie został wysłany na studia do Włoch. Po przygotowaniu językowym odbył trzyletnie studia licencjackie na wydziale Dóbr Kultury Uniwersytetu Bolońskiego oraz dwuletnie studia magisterskie na tym samym wydziale, a później trzy lata studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, co zwieńczył doktoratem z historii sztuki.

Arcybiskup Ravenny Lorenzo Ghizzoni mianował ks. Pawła Szczepaniaka kanonikiem honorowym kapituły metropolitarnej archidiecezji Ravenna-Cervia. Ogłoszenia dekretu z 14 kwietnia dokonał podczas Mszy Świętej sprawowanej 9 maja w parafii św. Rocha w Ravennie, gdzie od 20 sierpnia 2020 r. ks. Szczepaniak jest administratorem parafii.

W czasie obrony w Rzymie ks. Pawłowi towarzyszyła mama. Tato zmarł nagle we wrześniu ubiegłego roku.