Zakończyła się tegoroczna edycja Diecezjalnej Szkoły Ewangelizatora


26 sierpnia 2021 r.

Zakończyła się tegoroczna edycja Diecezjalnej Szkoły Ewangelizatora

W dniach 21-25 sierpnia 2021 r. miał miejsce trzeci zjazd zamykający tegoroczną edycję cyklu Diecezjalna Szkoła Ewangelizatora (DSE) organizowanego w diecezji włocławskiej.

DSE to cykl trzech weekendowych spotkań zakończonych kilkudniową praktyczną ewangelizacją. Celem kursu jest formowanie do Nowej Ewangelizacji osób, które doświadczają w sercu wołania “biada mi gdybym nie głosił Ewangelii”. Inicjatywa bazuje na założeniach Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatora (OSE) funkcjonującej przy Zespole Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. DSE prowadzona jest przez przedstawicieli środowisk ewangelizacyjnych naszej diecezji, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem środowisk Szkół Nowej Ewangelizacji i Odnowy w Duchy Świętym.

Kluczowym elementem Szkoły było podniesienie kompetencji uczestników w kontekście głoszenia kerygmatu poprzez rozmowę. Znaczną część czasu zajęły uczestnikom różnego rodzaju ćwiczenia i praktyka ewangelizacji, także w grupach. Kurs miał za zadanie także zwiększyć rozpalenie wdzięczności i miłości do Boga, z której pragnienie ewangelizacji wyrasta. Istotną częścią spotkań były wspólne modlitwy zgodnie z zasadą prymatu łaski obowiązującą w każdej aktywności chrześcijańskiej. Wszystko przebiegało w atmosferze radości oraz w duchu jedności.

Po zakończeniu weekendowego kursu odbywającego się na terenie sanktuarium w Licheniu, jego uczestnicy mieli możliwości wraz z bardziej doświadczonymi członkami wspólnot z diecezji praktycznego uczestnictwa w inicjatywie LEW (Licheńskiej Ewangelizacji Wioskowej), w ramach której uczestnicy podejmowali działania ewangelizacyjne w wybranych miejscowościach diecezji w porozumieniu z lokalnymi proboszczami. W tym roku były to Racięcice, Wrząca Wielka, Pogoń Gosławicka  i Bylew. Do obiadu miały miejsce ewangelizacje najmłodszych zorganizowane w formie przedstawienia kukiełkowego i zabawy, na które w poprzedzające niedziele zapraszali proboszczowie. Frekwencja dopisywała.

Natomiast po południu ewangelizatorzy udawali się z Dobrą Nowina do domów mieszkańców danych parafii, z którymi dzielili się swoim świadectwem w kluczu kerygmatu. Każdy ewangelizator dokładał starań, aby każde spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą. Zawsze starano się zaprosić spotkaną osobę do zaangażowanie się w życie Kościoła np. poprzez stanie się uczestnikiem lokalnej wspólnoty przyparafialnej. Odzew na powyższe działania, podejmowane entuzjastycznie często był widoczny. Pan Bóg dotykał wielu ludzkich serc. Zdarzały się także i trudniejsze momenty. Wieczorami uczestnicy ewangelizacji wraz z mieszkańcami parafii spotykali się na wspólnej zabawie i uwielbieniu Pana Boga.

W nawiązaniu do słów papieża Franciszka, iż „wspólnota chrześcijańska [czy to parafialna, czy też mniejsza grupa funkcjonująca przy parafii] musi być zewangelizowana i ewangelizująca, aby żyła!” – podejmowane są starania dotyczące propozycji kontynuacji formacji wspólnot do ewangelizacji w odświeżonej formule.
 

Diecezjalny Zespół ds. Nowej Ewangelizacji
przy Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej