Włocławek: Trzydziesta rocznica śmierci Antoniego Wierzbickiego
7 lipca 2024 r., ks. Marcin Ziółkowski, WłocławekW niedzielę, 7 lipca, minęło 30 lat od śmierci Antoniego Wierzbickiego (1914-1994), wieloletniego organisty katedralnego (1947-1994), profesora DOKO, wychowawcę i nauczyciela pokoleń organistów diecezji włocławskiej.
Z tej okazji do katedry włocławskiej przybyła rodzina śp. Antoniego Wierzbickiego, chórzyści katedralni i przedstawiciele muzyków kościelnych, aby wspólnie modlić się podczas Mszy Św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marcin Ziółkowski, dyrektor Chóru Bazyliki Katedralnej.
Homilista wychodząc od ewangelicznej sytuacji odrzucenia Chrystusa przez mieszkańców Jego rodzinnego miasta, wskazał, że zupełnie inne motywy kierowały środowiskiem muzyków kościelnych naszego miasta, którzy sami prosili o Eucharystię i wspomnienie 30. rocznicy śmierci swojego profesora, będącego dla nich wzorem artysty i chrześcijanina. Ks. Marcin wspomniał niezwykłą zdolność p. Wierzbickiego do akompaniowania i wspierania chóru w trudniejszych partiach, a także jego niezwykle barwny i bogaty język harmoniczny, który nadawał muzyce w katedrze niezwykły koloryt.
Nie zabrakło również wspomnienia improwizacji organowej, którą organista katedralny wdzięczny za otrzymany od Jana Pawła II medal Benemerenti, wykonał podczas wizyty papieża w katedrze włocławskiej 6 czerwca 1991 r. Był to utwór, który - jak sam powiedział - grał z serca i głowy, bez partytury. O akompaniament liturgiczny w stylu Antoniego Wierzbickiego zatroszczył się jego wychowanek i spadkobierca myśli harmonicznej Arkadiusz Wanat.
Po Eucharystii najbliższa rodzina i reprezentacji środowiska muzycznego modlili się przy grobie zasłużonego organisty na cmentarzu komunalnym we Włocławku.