Uniejów: uroczystości ku czci św. Bogumiła

10 czerwca 2021 r., tekst i foto: ks. JG

Uniejów: uroczystości ku czci św. Bogumiła

Sumie odpustowej ku czci św. Bogumiła, którego relikwie czczone są w uniejowskiej kolegiacie przewodniczył ks. bp Krzysztof Wętkowski. Była to pierwsza uroczysta Msza Święta sprawowana przez nowego biskupa włocławskiego, ale jak podkreślili parafianie w Uniejowie „już naszego biskupa”. W drodze na uroczystości odpustowe biskup włocławski nawiedził Sanktuarium bł. Bogumiła w Dobrowie, gdzie modlił się w intencji diecezji przy relikwiach jej patrona oraz zatrzymał się w pustelni, gdzie błogosławiony arcybiskup gnieźnieński spędził ostatnie lata życia.

- Jestem wdzięczny Bożej Opatrzności za to, że pierwsze kroki jako biskup włocławski mogę skierować do tego miejsca i to jeszcze w dzień świąteczny ku czci św. Bogumiła. Jest to, jak dobrze wiemy, postać związana z Uniejowem, pobliskim Dobrowem i Gnieznem, z którego przychodzę – rozpoczął homilię ksiądz biskup. Pasterz diecezji włocławskiej zwrócił w niej uwagę wiernych na naukę, która płynie ze świadectwa życia arcybiskupa Bogumiła, podkreślając potrzebę modlitwy w życiu każdego chrześcijanina. Komentując odczytaną liturgię słowa zaznaczył, że św. Paweł w Hymnie o miłości na pierwszym miejscu postawił cierpliwość. – To czego dzisiaj wielu ludziom brakuje to właśnie cierpliwości. Wszyscy chcieliby osiągać wszystko zaraz, natychmiast, najlepiej bez wysiłku, bez żadnego zaangażowania. Jesteśmy niecierpliwi w stosunku do swoich bliźnich, do siebie wzajemnie, ale też do samych siebie – powiedział ksiądz biskup i dodał, że Bóg wobec człowieka jest nieskończenie cierpliwy.

Tradycyjnie tego dnia w świątyni zgromadzili się członkowie Kapituły Kolegiaty Uniejowskiej. Już po zakończonej liturgii słowa powitania i zapewnienia o gościnności Uniejowa skierowali do ks. bp. Wętkowskiego miejscowi włodarze: burmistrz Józef Kaczmarek i starosta poddębicki Małgorzata Komajda.

Dobrów