Turek: Zakończenie tygodnia ekumenicznego w diecezji włocławskiej
25 stycznia 2018 r., zdjęcia: ks. Julian GłowackiŚwięto Nawrócenia św. Pawła, przypadające w Kościele katolickim 25 stycznia, kończy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zwieńczeniem tych obchodów w diecezji włocławskiej była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Biskupa Włocławskiego w parafii św. Barbary w Turku. W ostatnim tegorocznym nabożeństwie ekumenicznym, wraz z ks. bp. Wiesławem Meringiem, uczestniczyli: ks. bp. Stanisław Gębicki, prezbiterzy oraz wierni tureckich parafii. Wszystkich powitał ks. kan. Mirosław Frankowski, proboszcz miejscowej parafii, zachęcając wszystkich do usilnej modlitwy, aby słowa Zbawiciela z Wieczernika: „Ojcze, spraw, aby wszyscy stanowili jedno”, mogły stać się rzeczywistością.
W homilii, ks. prał. Dariusz Kaliński podkreślił, że choć kończy się tydzień ekumeniczny, modlitwa i starania o zjednoczenie Chrystusowego Kościoła trwają nadal.
Nawiązując do pierwszego czytania z Księgi Proroka Izajasza, mówiącego o podzielonym Narodzie Wybranym, powiedział, że ludzie zawsze szukali dróg do pojednania, a wypracowana jedność często ulegała rozpadowi. „Czy to proroctwo można odnieść do podzielonych chrześcijan?” - pytał kaznodzieja i natychmiast odpowiedział na nie twierdząco, zauważając, że podobnie jak Izrael, my również jesteśmy jednym narodem, jednym Ludem Bożym, Kościołem Jezusa Chrystusa, który – podobnie jak lud w proroctwie Izajasza – również jest podzielony. „Dlatego tylko Chrystus może wprowadzić jedność. Tylko na Chrystusie, jako prawdziwym fundamencie, ta jedność – gdy zostanie wprowadzona – przetrwa” - mówił ks. Kaliński. Tego właśnie naucza św. Paweł w Liście do Efezjan: „W Chrystusie Jezusie wy, którzy niegdyś byliście daleko, znaleźliście się blisko przez krew Chrystusa. (…) On, który w jedno połączył jednych i drugich, i zburzył w swoim ciele dzielący ich mur wrogości” (Ef 2,13-14). Jednocześnie Ksiądz Prałat zauważył, że w tych słowach Apostoła Narodów pobrzmiewa pozdrowienie zapisane u Proroka Izajasza: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” (Iz 57,19), które było myślą przewodnią XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, czyli spotkania narodów: Starego i Nowego Przymierza.
Człowiek jest wezwany do poszukiwania jedności, bo jest ona wolą Boga, mówił ekumeniczny kaznodzieja. Poznanie woli Bożej, poznanie Boga, jest nieodłącznie związane z poznawaniem siebie nawzajem. „Potrzebne jest wzajemne spotykanie się i poznawanie, abyśmy mogli poznać Boga. (…) Aby lepiej rozumieć Boga, potrzeba doświadczenia nas wszystkich” – przekonywał. Potrzeba dzielenia się swoją wiarą i swoim przeżywaniem Boga, aby się wzajemnie, a przez to bardziej Boga poznawać i wspólnie przybliżać się do Niego. Takie jest przesłanie ekumenicznych spotkań.
Tę myśl kontynuował w słowie świadectwa ks. Waldemar Wunsz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Koninie i Turku. Nawiązując do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, powiedział, że dzisiejsze teksty liturgiczne, bez wątpienia wskazują na moc Bożej prawicy: „Pojednanie z Bogiem, zburzenie muru wrogości, stworzenie w nas nowego człowieka – czyli nawrócenie – to także wprowadzenie pokoju między ludźmi” - mówił Ksiądz Pastor. Zachęcał też, aby w każdym człowieku, niezależnie od konfesji, żywe było przekonanie, że łączy nas Bóg. „Dlatego nie bądźmy sobie obcy, dalecy – prosił zgromadzonych w tureckiej świątyni – ale poznajmy się: zobaczmy, czym się różnimy i czy na pewno te różnice nas oddalają; bo może tylko nie rozumiemy właściwie swoich odrębności”. Dlatego ważna jest postawa otwartości i próba zrozumienia siebie nawzajem. „Dzięki takiej postawie dokonały się wyraźne kroki w ekumenicznym dialogu” - mówił. Nie ma jednak recepty na rozwiązanie wszystkich problemów i „chyba nie są to nasze kompetencje. (…) Duch Boży nas prowadzi, a my mamy uczyć się na tej drodze” zakończył pastor Kościoła luterańskiego.
Przed błogosławieństwem ks. bp Wiesław Mering dokonał krótkiego podsumowania tygodnia ekumenicznego. Wyraził wdzięczność wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg ekumenicznych spotkań w diecezji włocławskiej, przede wszystkim ks. prał. Grzegorzowi Karolakowi, diecezjalnemu referentowi ekumenizmu, za jego wieloletni trud i zaangażowanie w dzieło ekumenizmu w naszej diecezji, ks. prał. Dariuszowi Kalińskiemu, który prawie każdego dnia głosił homilie, komentując przeznaczone na dany dzień słowo Boże oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jak najlepszego przeżycia tych wyjątkowych dni. Nawiązując zaś do przeżywanego w ostatnim dniu tygodnia ekumenicznego święta Nawrócenia św. Pawła, podkreślił jego znaczenie w podążaniu za Jezusem, świadczenia o Nim i budowaniu jedności.