14 września 2024 r. pod hasłem "I tchnął w nasze nozdrza tchnienie życia" odbył się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku Diecezjalny Dzień Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
Na zaproszenie diecezjalnych koordynatorów, ks. Dominika Stempina i Agnieszki Warmińskiej, na spotkanie przybył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowski, delegat KEP ds. Odnowy w Duchu Świętym.
Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, po której zaproszony gość wygłosił konferencję. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, że wiara w życiu człowieka nie może być tylko dodatkiem, ale wiara musi być życiem. Ma napełniać wszystkie przestrzenie mojej codzienności.
W duchu tych słów uczestnicy zostali zachęceni do świętowania zbliżającego się jubileuszu roku 2033, kiedy to będziemy wspominać, jak Jezus w 33 roku swojego życia ustanowił Eucharystię, cierpiał i umarł na krzyżu, zmartwychwstał, wniebowstąpił oraz zesłał Ducha Świętego. Będzie to okazja do świętowania narodziny rzeczywistości, które nas niosą, a to ma w naszym życiu odnowić nadzieję.
Ksiądz Biskup kontynując nawiązał do swoich rozmów z młodymi ludźmi, którzy często mu mówią, że widzą to, że ludzie tego świata głoszą nieprawdę, głoszą treści diabelskie, ale zadziwiające jest ich zaangażowanie. W przeciwieństwie do nich często Kościół w swoim głoszeniu jest smutny i brak Mu przekonania. W dzisiejszym świecie więcej nadziei mają ludzie źli niż uczniowie Jezusa. Analizując życie Kościoła zapytał zebranych, czy obecnie częściej nie głosimy kryzysów, zamiast dawać nadzieję?
Kolejnym elementem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu, po której wszyscy spotkali się przy kawie i życzliwej rozmowie.
Centrum dnia była Msza św., którą sprawował i wygłosił homilię bp Andrzej. W swoim rozważaniu nawiązując do świętą Podwyższenia Krzyża Świętego i czytań liturgicznych, na przykładzie Nikodema podał 3 kroki osobistej odnowy: uznanie swojej słabości i nędzy, przebywanie w bliskości Jezusa oraz radosne głoszenie Boga w codzienności.
Podczas drugiej części spotkania blisko 200 osób z całej diecezji włocławskiej uwielbiało Boga w Jego miłości i we wspólnej modlitwie oraz integracji i wzajemnie się poznawało. Wtedy też swoje słowo do uczestników skierował ks. Adam Zieliński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Włocławskiej Kurii. Przekazując bieżące sprawy z życia Kościoła lokalnego, zachęcał do wspólnego świętowania jubileuszu roku 2025 podczas diecezjalnej pielgrzymki do Rzymu, w prosty sposób wyjaśnił i zachęcił do praktyki odpustów oraz zmobilizował wszystkich do uczczenia 40. rocznicy śmierci bł. ks. J. Popiełuszki i modlitwy o powołania.