Turek: 100. rocznica poświęcenia kościoła


7 października 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Damian Kurzawski

Turek: 100. rocznica poświęcenia kościoła

Wspólnota parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku świętowała 6 października br. jubileusz 100-lecia poświęcenia obecnego kościoła parafialnego. Z tej okazji uroczystej Mszy Św. przewodniczył biskup włocławki Krzysztof Wętkowski.
 
Eucharystię poprzedziła prelekcja Dyrektora Muzeum Miejskiego w Turku, który przybliżył historię parafii i kościoła oraz zaprezentował nowowydany album opisujący szczegółowo turkowską farę.
 
Na wspólnym dziękczynieniu przy ołtarzu obok biskupa diecezjalnego zgromadzili się parafianie, zaproszeni goście oraz kapłani dekanalni i rodacy.
 
Zgromadzonych powitał proboszcz parafii, ks. prał. Marek Kasik, który wprowadzając w liturgię, mówił: „Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, by słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i przechowywać Sakrament Eucharystii jest szczególnym obrazem kościoła. Dziś obchodzimy setną rocznicę poświęcenia naszej świątyni".
 
W homilii bp Krzysztof Wętkowski mówił, nawiązując do Liturgii Słowa z niedzieli, że "gdy stajemy w tej monumentalnej świątyni, by obchodzić stulecie jej konsekracji, na początku uświadamiamy sobie, że to Słowo jest tym samym, które w tym miejscu słyszały wszystkie pokolenia. Ta sama Ewangelia była czytana w tej świątyni do kolejnych pokoleń. A nowość i oryginalność Dobrej Nowiny polega na tym, że jest wymagająca i nie odpowiada tylko na to, co ludzie sami chcieliby osiągnąć".
 
W dalszym rozważaniu biskup włocławki nawiązał do ewangelicznego obrazu, w którym Chrystus bierze w swoje objęcia dzieci. "Na tym polega życie chrześcijanina, że zaprasza się do niego Chrystusa, który cały czas ma nas w swoich objęciach. A tej obecności doświadczamy w takich miejscach, jak ta świątynia, która kieruje nas ku Bogu. (...) To jest miejsce naszego życia parafialnego (…) Ta parafia zawsze była parafią, która cieszyła się świątynią dobrze uposażoną, na początku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego – bo do 1818 r. Turek należał do archidiecezji gnieźnieńskiej – i są zapisy z wizytacji biskupich w XVIII w., gdzie pisze się o zamożności tego miejsca i trosce o świątynię. Dzisiaj za to dziękujemy". Pasterz Diecezji wskazywał dalej na to, że "dziś dziękujemy wszystkim, którzy kiedyś i teraz dbają o tę świątynię. I naszym obowiązkiem jest dalej o nią się troszczyć, pamiętając o tym, że ta świątynia jest piękna życiem wiernych, którzy nadają jej piękno swoją modlitwą, obecnością, wzywaniem Bożej opieki". Kończąc swoje słowo ksiądz biskup, życzył wszystkim wzrostu świątyni, która jest każdy z uczniów z Chrystusa.
 
Podczas jubileuszowej liturgii biskup włocławski wręczył przygotowane podziękowania tym, którzy w ostatnim czasie dbali o turecką świątynię – dwom zasłużonym katechetkom oraz doradczyni życia rodzinnego.
 
Uroczyste obchody jubileuszu w parafii poprzedziła renowacji misji świętych, które były równocześnie przedłużeniem świętego czasu nawiedzenia wiernych przez Maryję w jasnogórskim wizerunku.