Tuliszków: wprowadzenie relikwii bł. ks. Bukowińskiego

12 września 2021 r., ks. RM/ks. MB; foto: KZ

Tuliszków: wprowadzenie relikwii bł. ks. Bukowińskiego

W dniu, w którym Kościół w Polsce cieszył się z wyniesienia do chwały ołtarzy Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Czackiej, wspólnota parafialna w Tuliszkowie radowała się także wprowadzeniem do parafialnej świątyni relikwii wielkiego prezbitera i misjonarza – bł. ks. Władysława Bukowińskiego.

Relikwie przekazał dawny wikariusz parafii, a obecnie misjonarz w Kazachstanie, ks. Szymon Grzywiński.

Mszy św. z obrzędem instalacji relikwii przewodniczył bp Stanisław Gębicki.

Podczas homilii ksiądz Szymon przybliżył postać apostoła Kazachstanu, wskazując równocześnie na związek jego życia z osobą Prymasa Tysiąclecia.

Ksiądz biskup w końcowym słowie  zauważył, że zarówno prymas Wyszyński jak i ks. Bukowiński znosili represje ze strony zbrodniczego reżimu komunistycznego, będąc wielokrotnie narażani na więzienia i prześladowania. Obaj jednak niestrudzenie świadczyli o Ewangelii, domagając się, by nawet najsłabsi mieli do niej prawo. Świadczyli o tym każdą swoją decyzją, słowem i czynem.

Na uroczystość wprowadzenia relikwii w kościele, z inicjatywy ks. prał. Stanisława Nowaka powstał fresk przedstawiający błogosławionego misjonarza.

Ks. Władysław Bukowiński (1905-1974) to polski prezbiter, proboszcz katedry w Łucku. Był więziony w sowieckich łagrach. Przez wiele lat posługiwał jako misyjny duszpasterz w Kazachstanie i całej sowieckiej Azji Środkowej, nazywany „apostołem Kazachstanu”.