Studenci AKW ST Konin uczestniczyli w II Warszawskim Festiwalu Teologicznym
14 kwietnia 2024 r.Tradycją stało się już uczestniczenie słuchaczy Studium Teologii w Koninie w sympozjum Akademii Katolickiej w Warszawie. W tym roku miało ono miejsce 13 kwietnia i połączone było z trwającym od czwartku II Warszawskim Festiwalem Teologicznym. Wydarzenie to, przeznaczone przede wszystkim dla studiujących na AKW i w ośrodkach zamiejscowych, rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele seminaryjnym, której przewodniczył bp Michał Janocha. W homilii wskazał, jak w dzisiejszym świecie można rozumieć teologię oraz jakie jest jej znaczenie dla człowieka, który często pokonuje ciemności i wzburzone fale swojego życia. Następnie uczestnicy sympozjum przeszli do Auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, gdzie odbyły się konferencje.
Pierwszy wykład, pt. „Co mówi Duch do Kościoła dzisiaj?” dotyczył nauczania trzech ostatnich papieży. Prelegent, ks. prof. Robert Woźniak (UPJPII), wyjaśnił dlaczego ostatnie lata nie są czasem „milczenia Boga”. Zwrócił uwagę na konieczność łączenia Pisma Świętego i Tradycji Kościoła w teologii. Wskazał na korzyści, jakie może ze sobą nieść interpretowanie Biblii w kluczu Magisterium Kościoła. Odwołując się do wypowiedzi św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, omówił co Duch Święty mówi przez nich do Kościoła: papieżowi Polakowi zawdzięcza się rozbudowanie teologii ciała, która nie ogranicza się do kwestii małżeństwa, Benedyktowi XVI - postawienie akcentu na rozum i prawdę w uprawianiu teologii, a obecnemu następcy św. Piotra zasadę towarzyszenia, która może być kluczem w działaniach duszpasterskich.
Drugi wykład, pt. „Neuroprzekaźnik w komunikacji międzyludzkiej”, koncentrował się na problemie korzystania ze smartfonów i komputerów. Monika Przybysz, prof. UKSW, podkreślała, że mózg człowieka nie lubi się nudzić i szuka przyjemności. Bardzo łatwo ją dostarczyć korzystając z elektroniki i mediów społecznościowych. Niestety niesie to za sobą poważne konsekwencje. Ludzie często stają się uzależnieni do telefonu, próbując w ten sposób zaspokoić swe potrzeby. Może to prowadzić do depresji lub innych uzależnień. W trakcie wykładu zostały zaprezentowane wyniki badań mówiące, że osoby dorosłe znacznie więcej czasu spędzają przed ekranem telefonu niż poświęcają na rozmowę z własnymi dziećmi. Wyjaśnienie w jaki sposób światło monitora w komputerze i telefonie wpływa na wydzielane się hormonów u człowieka, pozwoliło zrozumieć jak niekontrolowanie korzystanie z tych urządzeń wpływa na ludzką psychikę. Okazuje się jednak, 8 godzin snu i codzienna aktywność fizyczna może pomóc zminimalizować szkodliwe działanie elektroniki.
Obecność studentów z Konina na tegorocznym sympozjum w Warszawie, była okazją nie tylko do poszerzenia horyzontów intelektualnych, ale również do twórczych spotkań ze studentami z Warszawy i ośrodków zamiejscowych AKW, jak również z ks. prof. Krzysztofem Pawliną, rektorem AKW, który podkreślił obecność licznej delegacji z Konin, wraz z ks. dr. Rafałem Zielińskim, dyrektorem uczelni.