Już czekamy na następny Orszak w Turku...
ks. prał. Marek Kasik
Dobra
W tym roku do zorganizowania Orszaku Trzech Króli zostali zaproszeni parafianie z Potworowa i Marcinowa, zgromadzeni w bardzo aktywnie działającej na rzecz lokalnej społeczności grupie odnowy wsi przy OSP Potworów-Marcinów. Jak można się było spodziewać po tak twórczej, spontanicznej i zgranej społeczności, tegoroczny Orszak zaskoczył wszystkich. Oto fragmenty scenariusza, którego autorem, jak i reżyserem tych nietypowych ulicznych jasełek, jest pan Piotr Gebler:
„Jezus jak co roku przychodzi na świat by go zbawić i zamieszkać w naszych sercach. W tym roku wybrał dla siebie rodzinę Józefa z Marcinowa i Maryi z Potworowa. Józef z brzemienną Maryją udał się do Dobrej na zarządzony przez Burmistrza spis ludności. Gdy tam dotarli nadszedł dla Maryi czas rozwiązania (…) Święta Rodzina nigdzie nie mogła znaleźć miejsca a zrobiło się już ciemno. Dopiero właściciel pewnego marketu, użyczył im zaplecza sklepu gdzie mogli się zatrzymać. Tam Maryja porodziła syna, któremu nadała imię Jezus. Józef, aby utrzymać Świętą Rodzinę, zatrudnił się w pobliskiej fabryce wyrobów drewnianych i mebli ogrodowych a dorywczo zajmował się drobnymi pracami stolarskimi (…)
Trzej potężni władcy tego świata: Kacper - król internetu i multimediów, Melchior - król i władca ziem afrykańskich gdzie znajdują się największe kopalnie złota i diamentów, oraz Baltazar - Król Azji, władający największymi bankami i giełdami; usłyszawszy o narodzinach Króla wszystkich królów postanowili oddać Mu pokłon…”
W drodze, zgodnie z relacją Ewangelii Mateuszowej przybysze docierają do króla Heroda, gdzie ma miejsce symboliczna scena walki dobra ze złem. Dobro zwycięża a Mędrcy mają otwartą drogę do miejsca w którym narodził się Zbawiciel Świata.
Orszak Trzech Króli zakończył się w kościele parafialnym, gdzie sprawowana była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem proboszcza parafii Ks. Prałata Zygmunta Chromińskiego. Po zakończonej Eucharystii Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim, którzy tyle trudu włożyli w przygotowanie tegorocznego Orszaku oraz licznie zebranym wiernym za ich udział, świadectwo wiary i przywiązania do tradycji.
ks. Mateusz Szurgot
Malanów
Zgromadzonych na placu przed miejscowym gimnazjum uczestników trzeciego malanowskiego Orszaku Trzech Króli powitał ks. Marcin Zaworski, wikariusz parafii, a ks. prał. Stanisław Płaszczyk - proboszcz parafialnej wspólnoty - poprowadził modlitwę Anioł Pański w intencji Orszaku.
Licznie zgromadzeni uczestnicy w kolorowych strojach przeszli do parafialnej świątyni. Na trasie Orszaku znalazł się „pałac Heroda” oraz sceny niczym „z piekła rodem” przygotowane przez strażaków z OSP Malanów.
Organizatorzy malanowskiego Orszaku Trzech Króli składają serdeczne podziękowania ks. bp. Wiesławowi Meringowi za honorowy patronat oraz błogosławieństwo dla tej pięknej inicjatywy oraz wszystkim bezpośrednio zaangażowanym w przygotowanie i przebieg radosnego pochodu wiary.
ks. Marcin Zaworski
Tuliszków
Już po raz 6 wyruszył z tuliszkowskiej świątyni Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. o godz. 11.00, którą sprawował ks. prał. Stanisław Nowak, proboszcz parafii. W homilii kaznodzieja przypomniał, że Orszak Trzech Króli w tym roku odbywa się w setną rocznicę odzyskania niepodległości. A jest to okazja do szczególnych przemyśleń, jak ogromną duchową siłę zawdzięcza nasz naród dzięki wyznawanej przez pokolenia wiary Kościoła. Mimo iż pozbawieni byliśmy własnego państwa, główną ostoją narodowego bytu były wartości chrześcijańskie.
Po mszy św. przed kościołem św. Wita rozdano sześćset koron, śpiewników i nalepek. Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie zgromadził około 1200 osób uczestników. Od kościoła parafialnego za gwiazdą i flagami Orszaku (nieśli je nasi niezawodni ministranci) pod przewodnictwem Trzech Króli wyruszyli wszyscy w kierunku Hali Sportowej. W role Trzech Króli wcielili się: ks. Piotr Sowała – wikariusz i sołtysi z Tarnowej Dariusz Kośla a z Wielopola Przemysław Krawiec, którzy w pięknych szatach, trasę do stajenki pokonali - zgodnie z tradycją ubiegłych lat – konno. Wśród dzieci z torbą pełną cukierków był święty Mikołaj, którym był ks. Rafał Marczewski. Pochód zakończył się na Hali Sportowej. Tam, jak kiedyś w Betlejem, czekała już Święta Rodzina, w którą wcieliła się rodzina państwa Piechocińskich z synem Mateuszem. Królowie oddali pokłon małemu Jezusowi i złożyli mu trzy wyjątkowe dary: złoto dla Króla, mirrę - dla Człowieka i kadzidło - dla Boga.
Śpiewem kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci z Domu Kultury oraz tańcem króla Heroda i Herodiady zakończyliśmy 6 Orszak Trzech Króli. Ks. proboszcz Stanisław Nowak i burmistrz, pan Grzegorz Ciesielski podziękowali uczestnikom i zaprosili na następny Orszak za rok.
Ks. prał. Stanisław Nowak
Konin
Po Mszy Świętej sprawowanej przez proboszczów starówki koninianie uczcili Święto Objawienia Pańskiego wielobarwnym orszakiem. To były już VI jasełka zorganizowane przez parafię św. Bartłomieja Apostoła w Koninie.
Scenariusz nawiązywał do tegorocznego hasła Orszaku: „Bóg jest dla wszystkich. Wszyscy do stajenki.” Przy dużym wsparciu gospodarzy miasta, barwny korowód przeszedł ulicami Starówki, aby radośnie okazać przynależność do wiary i tradycji. Mieszkańcy przybyli całymi rodzinami, wspólnie śpiewali kolędy. Przemarsz urozmaicony był charakterystycznymi scenkami, m. in.: w pałacu Heroda (wykorzystano koniński ratusz), kolęda przy choince w wykonaniu samorządowców, zwycięska walka dobra ze złem, tryumfalny polonez (tańczą wszyscy uczestnicy), przejście przez Anielską Bramę i oddanie pokłonu Nowonarodzonemu przed stajenką.
Uroczystość zakończono błogosławieństwem po czym tradycyjnie podzielono się chlebem.
Teresa Kołodziejczak
Zduńska Wola
6 stycznia br. ulicami Zduńskiej Woli przeszedł IV Orszak Trzech Króli, w którym udział wzięło ok. 4 tys. uczestników. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, Starosta Zduńskowolski, Prezydent Miasta Zduńska Wola oraz Wójt Gminy Zduńska Wola.
Organizatorem Orszaku były parafie zduńskowolskie, a głównym koordynatorem ks. Andrzej Jaworski, proboszcz parafii p.w. św. Pawła Apostoła.
Zgodnie z lokalną tradycją, to wielkie święto w naszym mieście rozpoczęto od udziału w Mszach Świętych w poszczególnych parafiach. Następnie 4 orszaki wyruszyły z różnych stron miasta, by wspólnie, jak niegdyś Mędrcy ze Wschodu, powędrować do Nowonarodzonej Dzieciny. Za królem Europy, Kacprem – z parafii p.w. św. Antoniego z Padwy oraz p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa – wędrował orszak czerwony; za królem Azji, Melchiorem – z parafii p.w. św. Maksymiliana – orszak zielony, a za królem Afryki, Baltazarem - orszak niebieski z parafii p.w. św. Pawła Apostoła. Złoty orszak z parafii Wniebowzięcia NMP prowadziła gwiazda betlejemska. Kolorystyką strojów podkreślano tożsamość, przynależność i wspólnotowość danej parafii.
Finał tegorocznego orszaku odbył się na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Dolnej, gdzie Mędrcy spotkali się z królem Herodem, a następnie oddali pokłon Jezusowi.
Obie historyczne sceny biblijne „Na dworze króla Heroda” i „Pokłon trzech Mędrców Nowonarodzonemu” odegrali wspólnie Amatorski Teatr „Cultus” z parafii
św. Maksymiliana pod kierunkiem p. Zygmunta Leguna oraz Zespół „Fundamentum” z Zespołu Szkół Elektronicznych i grupa teatralna „Face to face” z Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i rekreacji.
Przed rozwiązaniem wspólnoty orszakowej rozstrzygnięto XII powiatowy konkurs na najpiękniejszą szopkę i ozdobę bożonarodzeniową wykonaną przez dzieci i młodzież ze szkół powiatu zduńskowolskiego.
Podczas trwania całego orszaku prowadzona była zbiórka pieniędzy na wsparcie Polskiego Przedszkola we Lwowie. Elementem ubogacającym był koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Pierwszy Dzień Tygodnia” z parafii p.w. św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Czech przygotowało gorący poczęstunek dla uczestników uroczystości.
Ks. Cezary Garnuszek
Sieradz
Organizatorem Orszaku Trzech Króli i konkursu kolęd byli Rycerze Kolumba przy współpracy z parafią NSJ w Sieradzu. Konkurs kolęd przeprowadzony został podczas przemarszu na ruchomej scenie dla szkół podstawowych na terenie parafii NSJ Sieradz.
Trasa przemarszu wiodła Aleją Grunwaldzką, ulicami: Reymonta, Braterstwa Broni, Bohaterów Września, Armii Krajowej, Aleja Grunwaldzka. Orszak wyruszył po Mszy o godz. 12.00 (około 13.15). Kolędy wykonywano akapella lub z podkładem muzycznym.
Po zakończeniu Orszaku dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 wystawiły Bożonarodzeniowe Jasełka.
Nagrody za konkurs kolęd zostały wręczone po zakończeniu Orszaku w Kościele.
ks. prał. Mirosław Miłek
Radziejów
Uroczystości radziejowskie rozpoczęła Msza św. o godz. 11.00 w kościele OO. Franciszkanów. Następnie Orszak przeszedł ulicami miasta do kościoła farnego. W czasie pochodu zaprezentowano kilka scen nawiązujących do historii biblijnej i ludzkiego życia. Przedsięwzięcie to miało charakter nie tylko religijny, ale także edukacyjny i kulturalny. Inicjatywa ta była efektem działania wspólnoty „Viribus Unitis”. Do zorganizowania radziejowskiego święta włączyły się obie parafie, szkoły i całe rodziny.
Ojcowie Franciszkanie
Bądkowo
Parafia p.w. św. Mateusza Ap. w Bądkowie już po raz piąty zorganizowała Orszak Trzech Króli. Uroczystości rozpoczęły się przedstawieniem bożonarodeniowym w wykonaniu grupy teatralnej „Pajacyk” z Gminnego Ośrodka Kultury w Bądkowie. Kolejnym punktem programu był koncert kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją p. Tadeusza Wiśniewskiego. Po zakończeniu występu Orszak Trzech Mędrów ze Wschodu, w towarzystwie orkiestry, wyruszył do kościoła parafialnego. Jednostki OSP i Policji czuwały nad zapewnieniem bezpieczeństwa na trasie. Trzej Królowie oddali pokłon małemu Jezusowi oraz złożyli mu dary. Następnie ks. kan. Antoni Tabak przewodniczył uroczystej Eucharystii. Po zakończonej Mszy św. na strudzonych pielgrzymów czekała agapa z gorącym żurkiem królewskim, który ugotowali panowie Stanisław i Grzegorz Skowrońscy.
Dariusz Molenda