Podsumowanie ósmego roku projektu „trzeźwienie przez kulturę” w Koninie


30 czerwca 2018 r., tekst: Ks. Paweł Śmigiel, foto: Krzysztof Jan Rybczyński

Podsumowanie ósmego roku projektu „trzeźwienie przez kulturę” w Koninie

Tradycyjnie, na koniec czerwca przyszła pora na podsumowanie konińskiego projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, który zakończył się Mszą św. trzeźwościową i spotkaniem poetyckim z Krzysztofem Cezarym Buszmanem „Podróż z Aniołem Stróżem”.
 
Ostatnia niedziela czerwca była osiemdziesiątą niedzielą projektu, 18. mszą św. trzeźwościową, 18. spotkaniem z artystą! Projekt zakończył bowiem 8 lat i jest jedynym w Polsce, przedsięwzięciem, który powstał przy redakcji tygodnika „Adalbertus” w parafii św. Wojciecha w Koninie.
 
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, część koncertów odbywała się w świątyni, część w auli pod plebanią. Było to podyktowane niską temperaturą w kościele, ale też, chęcią zaprezentowania artystów, których gatunki muzyczne nie mieszczą się w kanonie muzyki klasycznej, czy instrumentalnej.
 
Przypominając tegorocznych zaproszonych gości, należy wspomnieć Tomka Kamińskiego, który poprowadził koninian w muzyczną podróż swoich mądrych, dynamicznie wyśpiewanych piosenek, skierowanych do Pana Boga. Nie inaczej było również z Michałem Gaszem (śpiew) i Sebastianem Rucińskim (gitara), którzy rozśpiewali publiczność słowami Hymnu na ŚDM. W październiku, niezwykłym okazał się koncert znakomitego muzyka i kompozytora Joachima Mencla, który zauroczył wszystkich grą na lirze korbowej oraz kompozycją do słów św. Jana Pawła II „ Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Gitarową przestrzeń zagospodarował w sposób niepowtarzalny Patryk Filipowicz, którego pieśni religijne zaaranżowane na gitarę wzruszyły konińską publiczność! Jego interpretacje, śpiewanych utworów kościelnych, zachwyciły najbardziej wybrednych melomanów. Podobnie było z koncertem kolęd Józefa Skrzeka. Koncert na kościelnych organach i sławnym moogu był również przesyłany na ekran, co umożliwiło publiczności obserwowanie dynamiki wykonania! Nowy rok został zainaugurowany w auli pod plebanią koncertem znakomitego, rodzinnego duetu - Irka Głyka (wibrafon) i jego córki Kingi Głyk (gitara basowa). Zaskoczeniem dla części publiczności było świadectwo wiary, jakie artysta dał podczas koncertu, dziękując za wszelkie dary Jezusowi Chrystusowi! Zostając w auli przez kolejne zimne miesiące publiczność oklaskiwała artystów ze świata ballady i muzyki country. Do historii przejdą koncerty Tomka Szweda i Cezarego Makiewicza, którzy muzyką i narracją opowiadali swoje obserwacje świata. Obydwaj związani z festiwalem w Mrągowie, chętnie sięgnęli po tzw. „piosenkę drogi”. W maju nastąpił powrót do kościoła koncertem muzyki klasycznej w wykonaniu Michała Nagy (gitara) i Klaudiusza Barana (bandoneon). Podsumowaniem kolejnego roku projektu było spotkanie ze strofami poety Krzysztofa Cezarego Buszmana. Jego mądre, dojrzałe i skierowane do Boga utwory wzruszyły wsłuchaną, licznie przybyłą, konińską publiczność. Dlatego, na wakacyjny czas warto wziąć ze sobą jego przesłanie: „Tyle pokory w nas co pychy, Słabości tyle co i siły, Wskaż nam dziś Panie drogę prostą, Wśród tych pokrętnych i zawiłych”.
 
Projekt może być realizowany dzięki współfinansowaniu przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami „Trzeźwienia przez kulturę” są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości.