Obchody Święta Policji w diecezji włocławskiej


29 lipca 2018 r., ks. Łukasz Przelazły

Obchody Święta Policji w diecezji włocławskiej

27 czerwca br. w kościele parafialny pw. św. Barbary w Turku odbyły się obchody powiatowego dnia święta policji, którym przewodniczył ks. kanonik Mirosław Frankowski, kapelan Komendy Powiatowej Policji w Turku. Całość zainaugurowała uroczysta Eucharystia, podczas której asystę liturgiczną tworzyli miejscowi funkcjonariusze. Wart podkreślenia jest fakt, że policjanci dzień przed liturgią odbyli próbę asysty, podczas której uczyli się ministrantury.
 
W czasie homilii ks. kanonik Frankowski podkreślił, „że praca policjanta, to ciężka i odpowiedzialna służba […] strzeżecie porządku społecznego, a wszystko po to żeby zwykłym mieszkańcom miast czy wiosek nie działa się krzywda i panował wśród nich ład, porządek i pokój”. Ksiądz kapelan nawiązując do liturgii słowa, która tego dnia przedstawiała obraz siewcy i ziarna powiedział, aby policja w realizowaniu swojego powołania kierowała się także Bożym słowem, a serca wszystkich funkcjonariuszy były jak żyzna gleba, z której wyrasta miłość do Pana Boga i drugiego człowieka. Na zakończenie swojego słowa ks. Frankowski podziękował wszystkim policjantom i policjantkom za oddaną służbę.
 
Po zakończonej Eucharystii funkcjonariusze wraz z ks. kapelanem uczestniczyli w okolicznościowej akademii, podczas której przyznano nowe awanse i odznaczenia.
 
Podobne uroczystości odbyły się również w Koninie; rozpoczęła je Msza Święta w kościele pw. św. Wojciecha sprawowana w intencji policjantów, pracowników cywilnych, emerytów i rencistów policyjnych oraz ich rodzin.
 
Wszystkich zebranych powitał ks. prałat Józef Wysocki - proboszcz parafii, natomiast Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Sławomir Kasprzak proboszcz parafii w Kramsku i kapelan konińskiej policji.
 
W swoim słowie skierowanym do zebranych oparł się na Ewangelicznej przypowieści o siewcy i ziarnie: „To jest tak proste rolnik idzie i sieje ziarno, a później się zastanawiamy, dlaczego owoc, który wydaje to ziarno nie jest taki sam. Rolnik znajduje odpowiedź. Gleba gdzieś nie do końca była właściwa. Jezus pragnie nam powiedzieć, że dokładnie tak samo jest ze słowem, które On do nas mówi. Ta nasza gleba - serc i umysłów może być bardzo różna, ale ważne jest, aby nie zamykać swojego serca i rozumu.”
 
Po zakończonej Eucharystii ksiądz kapelan dokonał poświęcenie nowego auta policyjnego.