Nagroda społeczna bł. ks. Jerzego Popiełuszki (zapowiedź)


24 września 2024 r., Źródło: Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej, Marcin Jarzembowski, Materiały Organizatorów

Nagroda społeczna bł. ks. Jerzego Popiełuszki (zapowiedź)

Dokładnie 40 lat temu czyli 12 września 1984 r. rozpoczęła się kolejna faza ataków na księdza Jerzego Popiełuszkę. Sygnał dała sowiecka „Izwiestija”. Leonid Toporkow napisał wtedy między innymi:

 

„(…) przekształcił swoje mieszkanie w składnicę literatury nielegalnej i ściśle współpracuje z zaciekłymi kontrrewolucjonistami. Ma się wrażenie, że nie czyta z ambony kazań, lecz ulotki napisane przez Bujaka. Zieje z nich nienawiść do socjalizmu (…) ”

 

Artykuł został potraktowany przez grupę „sowieciarzy” czyli przebranych w polskie mundury, wysokich komunistycznych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa jako wyraźny sygnał do ostatecznego rozwiązania „problemu” legendarnego kapłana Solidarności.

 

Obchodzimy w tym roku 40. rocznicę porwania, męczeńskiej śmierci oraz pogrzebu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W ramach bogatego planu doniosłych wydarzeń na terenie całej naszej Ojczyzny, warto świadomie zaangażować się w dołączenie do dwóch inicjatyw zaproponowanych przez organizatora planowanej w tym roku III edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

I edycja Kongresu, która odbyła się we wrześniu 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej była wydarzeniem rozpoczynającym Jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę. Na zakończenie I edycji Kongresu została podpisana Karta Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zapisy Karty Kongresu między innymi zachęcają, aby w ramach solidarności międzypokoleniowej, wspólnie odmówić dziesiątkę różańca w intencji dusz w czyśćcu cierpiących – ofiar komunistów. 

 

Drugą inicjatywą, w którą warto się zaangażować, jest Nagroda Społeczna bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Należy przypomnieć, że nauczanie społeczne Błogosławionego Księdza Jerzego obejmuje obszar od godności człowieka do kształtu tworzonej przez niego wspólnoty społecznej i politycznej. Silny nacisk kładziony jest w nim na niezbywalną godność. Z niej wynika osobista postawa oparta na sumieniu i męstwie. Te zaś pozwalają operować prawdą, która uwalnia. Wolność usuwa lęk i otwiera na wspólnotę.

 

W pierwszym etapie istnieje możliwość zgłaszania swoich kandydatów do takich kategorii Nagrody Społecznej, jak: „Duszpasterz Ludzi Pracy”, „Godność”, „Wolność”, „Ideały Sierpnia’80” oraz „Promocja Kultu”. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania osób duchownych, świeckich, członków i sympatyków „S”, wspólnot i duszpasterstw, grup nieformalnych, organizacji pozarządowych, instytucji, spółdzielni czy też firm. Etap ten będzie trwał do 25 września br. czyli dokładnie do dnia 40. rocznicy narady (odbywającej się w Departamencie MSW w Warszawie) wysokich sowieciarzy ustalających scenariusze „uciszenia” Kapłanów „działających na szkodę państwa”. 

 

Drugi etap będzie polegał na głosowaniu internetowym na laureatów w poszczególnych kategoriach Nagrody Społecznej. Proces ten będzie trwał do 13 października br. czyli dokładnie do dnia 40. rocznicy odprawienia przez Patrona NSZZ „Solidarność” Mszy świętej w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku.

 

Ostatni etap będzie polegał na zorganizowaniu w ramach III edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Gali wręczenia wybranym laureatom Nagród Społecznych bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

 

J.E. Krzysztof Wętkowski, Biskup Włocławski oraz J.E. Krzysztof Włodarczyk, Biskup Bydgoski udzielili patronatu honorowego wraz z pasterskim błogosławieństwem dla uczestników III edycji Kongresu, który odbędzie się 15 i 16 października br. odpowiednio w Bydgoszczy i we Włocławku.

 

Przygotowania do organizacji Kongresu odbywają się we ścisłej współpracy z Partnerami Strategicznymi Kongresu czyli Fundacją im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej im. bł. Biskupa Michała Kozala, Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Włocławskiej we Włocławku im. bł. Stefana Wyszyńskiego oraz Regionem Bydgoskim i Regionem Toruńsko-Włocławskim NSZZ „Solidarność”. 

 

Podczas dwóch dni Kongresu odbędą się 2 główne debaty i 16 debat tematycznych. Tytuły debat są myślami Błogosławionego Księdza Jerzego. Tematyka debat będzie związana z „Katolicką nauką społeczną” w nauczaniu bł. ks. Jerzego.

 

Organizator przewiduje, że podczas dwóch dni w Kongresie weźmie udział ok. 400 osób ze wszystkich zakątków naszej Ojczyzny, w tym reprezentujących różne środowiska i punkty widzenia ponad 90 prelegentów, w tym m.in.: Kapłanów, świadków życia bł. ks. Jerzego, związkowców, licealistów, studentów, nauczycieli, przedstawicieli środowisk akademickich, przedstawicieli instytucji państwowych, rolników, przedsiębiorców, samorządowców, członków wspólnot katolickich oraz organizacji pozarządowych.

 

Udział w III edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest bezpłatny, przy czym Organizatorzy będą uprzejmie prosić o modlitwę w intencji dusz w czyśćcu cierpiących, dołączenie do zespołów osób zaangażowanych w promocję kultu bł. ks. Jerzego oraz dowolną, płynącą z serca, darowiznę, na pokrycie kosztów organizacji Nagród Społecznych bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz III edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Formularz zgłaszania swoich kandydatów do Nagrody Społecznej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz szczegółowe informacje dotyczące tematów debat i składu ich uczestników III edycji Kongresu dostępne są na stronie www.xjerzy.pl

 

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Materiały Organizatorów