Muzyczny weekend w Licheniu


6 lipca 2024 r., Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium, Licheń Stary

Muzyczny weekend w Licheniu

W rozpoczynający się weekend, 5-7 lipca sanktuarium maryjne w Licheniu Starym przygotowało kilka muzycznych wydarzeń.
Koncert poezji śpiewanej to zupełnie nowy rodzaj wydarzenia, na który w sobotę, 6 lipca zaprasza licheńskie sanktuarium. W otoczeniu przyrody, pośród zieleni, kwiatów i śpiewu ptaków wystąpią Paweł Melnarowicz, Przemysław Wojnarowski i Daria Wyka. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00 przy figurze Matki Bożej w ogrodzie przy domu pielgrzyma Arka.
Austriacki organista – Bernhard Gfrerer będzie wykonawcą drugiego z koncertów w ramach VI Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans”. Gfrerer to jeden z najbardziej uznanych austriackich organistów koncertowych na świecie, wieloletni profesor Uniwersytetu Muzycznego Mozarteum w Salzburgu. Jego interpretacje utworów Mozarta słyną z fantastycznej techniki wykonania oraz niezwykłej muzykalności. Oprócz Mozarta podczas recitalu będzie można usłyszeć utwory m.in. Guilmanta, Griega, Mendelssohna-Bartholdy’ego. Koncert rozpocznie się o godz. 14.00 w bazylice licheńskiej. Więcej informacji: https://www.lichen.pl/vi-basilica-sonans/
W niedziele lipca i sierpnia zaplanowano także koncerty zespołów, które odbywać się będą przy fontannie, na placu przed bazyliką licheńską. W tę niedzielę o godz. 15.00 będzie można usłyszeć Sanktuaryjny Kwintet Dęty.
Ponadto w od poniedziałku do soboty po Mszach Świętych o godz. 10.00 i 12.00 można wysłuchać prezentacji organów bazyliki licheńskiej. Wykonują je organiści świątyni. Licheńskiej organy to imponujący instrument, dysponujący 12 323 piszczałkami i 157 głosami.
 
Justyna Zacharek
Biuro Prasowe Sanktuarium
5 lipca 2024 r.