Msza Święta Requiem za śp. ks. prał. Józefa Nowaka

30 listopada 2020 r., ks. Adam Zieliński

Msza Święta Requiem za śp. ks. prał. Józefa Nowaka

W sobotę, 28 listopada, w parafii św. Stanisława BM we Włocławku, była sprawowana Msza św. Requiem w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego za śp. księdza prałata profesora Józefa Nowaka.

Requiem to inaczej Msza św. za zmarłych. Nazwa wywodzi się od introitu, czyli śpiewu rozpoczynającego celebrację: „Requiem aeternam dona eis Domine et lux perpetua luceat eis”, czyli „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci”. Sprawowana liturgia była nacechowana wieloma gestami i symbolami m.in. pusta trumna okryta czarnym kirem czy śpiew średniowiecznej sekwencji „Dies irae”.

Jak wspomniał ks. Adam Zieliński w kazaniu, ksiądz prałat Józef Nowak, jako profesor muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, wielokrotnie uczulał kleryków, aby nigdy nie ulegali sposobowi życia streszczającemu się w przysłowiu ks. kard. Bolesława Kominka: „z piernata do ornata” - „z łóżka do ołtarza”. Chodziło o to aby pieczołowicie przygotowywać każdą liturgię i poświęcać jej należny czas - nigdy na ostatnią chwilę. Niewątpliwie, sprawując lub uczestnicząc w liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, można dostrzedz mnogość przygotowań i staranności we właściwym jej przeżywaniu.

Ufamy, że świadectwo życia Księdza Profesora oraz trud jego nauczania będzie widoczny w posłudze pokoleń wychowanków.