Lubień Kujawski: Koncert papieski

13 października 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Kołodziejczak

Lubień Kujawski: Koncert papieski

„Niełatwo zmierzyć głębokość słów” (K. Wojtyła, Matka w: Poezje i dramaty, Kraków 1999) – pod takim hasłem w niedzielny wieczór (12.10 br.) odbył się koncert papieski przygotowanym przez młodzież zaangażowaną w Liturgiczną Służbę Ołtarza w Lubieniu Kujawskim. Wieczornica zgromadziła społeczność lokalną, a także wielu gości.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali i prowadzili uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych im. hm. Janka Bytnara oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych, przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zebrani w świątyni wysłuchali fragmentów papieskiej twórczości oraz rozważań poświęconych osobie Papieża, które przeplatały pieśni w wykonaniu parafialnego chóru „Aurea cantus” pod dyrekcją wirtuoza organów – p. Adama Mrozińskiego.

W 24. Dniu Papieskim ponownie odżyły wspomnienia wydarzeń z 16 października 1978 roku, które odmieniły losy nie tylko Polski, ale i świata. Spotkanie dostarczyło wielu wspomnień i wzruszeń, a także pokazało, że Jan Paweł II łączy pokolenia – świat młodych i świat seniorów. Jedni i drudzy spotykając się w codziennym życiu, na ulicy, w autobusie w sklepie, mają wielkie zadanie – „strzec korzeni wiary”, o czym przypomina papież Franciszek. Międzypokoleniowe spotkanie dało wiele radości i nadziei jednej, jak i drugiej stronie. Cenna inicjatywa młodzieży, która w pięknej  słowno – muzyczno – obrazowej formie zaprezentowała najważniejsze wydarzenia z życia wielkiego Polaka, budzi szacunek i stanowi wyjątkową lekcję patriotyzmu i świętości.

Wieczornica Papieska stała się prawdziwą ucztą dla duszy i wspaniałą okazją do wspomnień o Wielkim Człowieku – Janie Paweł II. „Choć koncert się kończy, to dalej w nas rozbrzmiewa. To co zobaczyliśmy, to co usłyszeliśmy – to zamyślenie nad pontyfikatem św. Jana Pawła II. Naszym obowiązkiem jest przekazywać Jego przesłanie młodemu pokoleniu” – mówił proboszcz parafii – ks. Dariusz Sieczkowski.

Ostatnim akordem niedzielnej uroczystości był wspólny śpiew pieśni „Barka”. Spotkaniu towarzyszył duch modlitwy, a także zaduma nad słowami, które zostały wypowiedziane tego wieczoru.